Sve češća pojava toplotnih talasa direktna je posljedica klimatskih promjena, kažu naučnici, jer se povećava jačina, trajanje i učestalost ispuštanja gasova staklene bašte.
U Španiji je najviša temperatura, 43,3 stepena, izmjerena u Kandeledi, u centralnom delu, objavila je španska meteorološka služba Aemet. U drugim gradovima na jugu i u centralnom dijelu, poput Sevilje i Badajoza, izmjerena su 42 stepena.
Ovaj novi toplotni talas, drugi u mjesec dana nakon onoga sredinom juna, “sasvim je neuobičajen” u zemlji gdje visoke temperature leti nisu rijetkost, rekao je u ponedjeljak Ruben del Kampo, portparol Aemeta.
Toplotni talas je počeo u nedjelju i mogao bi da “potraje devet do deset dana, pa bi tako mogao da bude treći najduži toplotni talas u Španiji od 1975. godine”, rekao je za France Presse.
“Klimatske promene su uzrok češćih i jačih toplotnih talasa”, dodao je Del Kampo, podsjetivši da se njihov broj udvostručio u zemlji u zadnjih dvanaest godina.
Najteže će biti između utorka i četvrtka, upozorava Aemet koji ipak nije mogao da saopšti da li će biti potučen apsolutni temperaturni rekord zabilježen u Španiji (47,4 stepena izmjerena u Montoru, blizu Kordobe, u avgustu 2021. godine).
U susjednom Portugalu temperatura se za vikend u nekim krajevima popela na 44 stepena. Premda je temperatura u ponedjeljak bila nešto niža, 42 stepena se ipak očekuju u okolini Evore, na jugoistoku, navodi nacionalna meteorološka služba koja najavljuje novi porast temperature u utorak i u srijedu. PRENOSI N1