Svijet

Favorit za nasljednika Džonsona iznio teške optužbe na račun Kine

Bivši britanski ministar finansija optužio je Kinu da “krade našu tehnologiju i infiltrira se na univerzitete”

Uoči današnje televizijske debate kandidat za nasljednika britanskog premijera Riši Sunak (Rishi) iznio je optužbe protiv Kine, koju opisuje kao najveću dugoročnu prijetnju Britaniji, dok njegova protukandidatkinja Liz Trus (Truss) najavljuje da će joj glavni fokus biti poticanje rasta.

Bivši britanski ministar finansija Sunak optužio je Kinu da “krade našu tehnologiju i infiltrira se na univerzitete” dok se pokušava pozicionirati protiv svoje suparnice Trus, koja je na čelu britanske diplomatije imala priliku zaoštriti ton prema Kini.

Kampanja dvoje finalista, od kojih jedno treba zamijeniti bivšeg premijera Borisa Džonsona (Johnson) koji je bio primoran napustiti vlast nakon niza skandala, okrenula se i prema temama bliskim desničarima, poput imigracije.

Sunak obećava zatvaranja Konfucijevih instituta u Britaniji
Sunak obećava, ako bude izabran, zatvoriti 30 Konfucijevih instituta u Velikoj Britaniji koje finansira kineska vlada. Njihova je primarna uloga promovirati kineski jezik i kulturu, ali ih neki konzervativni zastupnici optužuju da služe u propagandne svrhe i bave se špijunažom.

Riši Sunak u saopćenju ocjenjuje da Kinezi “podupiru Putinovu fašističku invaziju Ukrajine kupujući njegovu naftu i pokušavajući zastrašiti susjede, poput Tajvana”.

Kaže da Kina pokušava nametnuti zemljama u razvoju “nepremostiv dug”, a svoj vlastiti narod, posebno u Xinjiangu i Hong Kongu, “muči, zatvara i indoktrinira”.

– Spriječit ću Kinu da preuzme kontrolu nad našim univerzitetima i omogućit ću britanskim javnim kompanijama i institucijama kibernetičku sigurnost koja im treba – nastavio je.

Želi stvoriti međunarodnu koaliciju za odbranu od napada iz Kine
Među Sunakovim obećanjima je i stvaranje međunarodne koalicije, po uzoru na NATO, za odbranu od tehnoloških napada iz Kine, razvoj podrške MI5 – britanske unutrašnje obavještajne službe – kompanijama i univerzitetima za “suprotstavljanje kineskoj industrijskoj špijunaži” ili čak sprječavanje kineskih akvizicija u ključnim sektorima.

Dopisno glasanje otvoreno je za 200.000 članova konzervativne stranke i treba početi 5. avgusta i završiti 2. septembra, prije nego što se objave rezultati 5. septembra.

Ankete daju veću prednost Trus
Ispitivanja javnog mnijenja među članovima Konzervativne stranke, koji će izabrati novog čelnika koji će zatim postati premijer, daju veću prednost Liz Trus. Ona će u ponedjeljak predstaviti svoje planove čiji će glavni fokus biti na poticanju rasta u vrijeme rastuće inflacije i moguće recesije.

Trus je u izjavi rekla da će iznijeti svoje planove koji uključuju, bude li i imenovana premijerkom, rad s lokalnim zajednicama na identificiranju mjesta za ponovni razvoj u investicijske zone.

Takve zone imale bi nisko porezno opterećenje za poticanje ulaganja i izgradnje, smanjena ograničenja planiranja i prilagođene propise za poticanje “industrija visoke vrijednosti” poput umjetne inteligencije.

– Stvaranjem tih novih investicijskih zona konačno ćemo dokazati kompanijama da smo okrenuti njihovoj budućnosti i motivirati ih da potaknu ulaganja koja će pomoći marljivim ljudima – istaknula je Truss.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh