U svom uvodnom obraćanju, Guterres je upozorio Generalnu skupštinu UN-a da je svijet u opasnosti, a geopolitičke podjele potkopavaju međunarodno pravo i povjerenje u demokratske institucije.
Godišnji diplomatski skup u Ujedinjenim nacijama ove sedmice stavlja u središte pažnje njihovog glavnog šefa, Guterresa, generalnog sekretara, koji je odgovoran za uvjeravanje sve razbijenijeg i skeptičnijeg svijeta da su Ujedinjene nacije, i samim tim, njegova pozicija, još uvijek od vitalnog značaja za međunarodni poredak i multilateralizam.
– Ne možemo dalje ovako. Mi smo dužni djelovati. A ipak smo zaglavljeni u kolosalnoj globalnoj disfunkciji – kazao je on.
U izjavama koje su se kretale između uzbune i nade, generalni sekretar je pozvao na kolektivno djelovanje. Upozorio je na svijet koji gori zbog klimatskih promjena i rekao da su Povelja UN-a i ideali koje ona predstavlja ugroženi, aludirajući na rusku invaziju na Ukrajinu i nejednakosti koje su eksplodirale kako cijene hrane i energije rastu.
– Nemojte da imamo iluzije. Nalazimo se u veoma nemirnim morima – rekao je Guterres u jednom od najtmurnijih govora koje je održao svjetskim liderima.
Guterres je identifikovao tri oblasti kojima bi se, kako je rekao, svjetski lideri trebali posvetiti: mir i sigurnost, klimatska kriza i rješavanje nejednakosti u zemljama u razvoju.
Guterres je rekao da je rat u Ukrajini “počeo široko rasprostranjeno uništenje uz masovna kršenja ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava“.
Sukob je neočekivano povisio ulogu Guterresa kao humanitarnog posrednika. On je otvoreno osudio Rusiju zbog kršenja povelje UN-a i pozvao na istrage o potencijalnim zločinima protiv čovječnosti u Ukrajini. I rano je otvorio istrage o efektima rata na porast hrane i energije i ekonomski pad.
Ali Guterres je također podsjetio publiku na druge krize koje još uvijek predstavljaju prijetnju globalnoj stabilnosti, kao što su Afganistan, Mjanmar, Demokratska Republika Kongo, te Izrael i Palestina, piše Fena.