To znači, na primjer, da će uobičajeno ljeto oko 2050. godine biti toplo, pa čak i veoma toplo za stanovnike Mediterana jer se očekuje da će jug Evrope zagrijati jače nego bilo gdje u svijetu, ozbiljno je i alarmantno predviđanje naučnika sa Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) u Zagrebu, koji su nastali u okviru evropskog projekta EUCP (European Climate Prediction sistem).
Na osnovu brojnih istraživanja vodećih svjetskih stručnjaka za klimu, tim PMF-a napravio je kratak video koji predviđa klimu u Evropi 2050. godine, odnosno za manje od tri decenije.
Posmatrajući klimu danas i prije pedeset ili sto godina, evidentno je da je naglo ubrzanje klimatskih promjena počelo krajem prošlog vijeka, a to će, predviđaju naučnici, sigurno trajati do 2050. godine. Ako se nastavi ovim tempom i intenzitetom, svet bi mogao izgledati znatno drugačije nego danas. Tako se u predviđanjima navodi da će za 25 godina u južnim dijelovima Evrope biti sve manje padavina, kako ljeti tako i zimi, usljed čega bi se zemljište moglo dodatno isušiti. Klima na Mediteranu će postati sušna, ali bi svaka jesen mogla donijeti intenzivnije i jače padavine od prethodne. Toplotni talasi ljeti će biti duži, ekstremniji i češći. Moguća su i takozvana „urbana toplotna ostrva” zbog kojih su temperature u gradovima više nego na selu.
Evropljani će morati da doprinesu klimatskim promjenama svojim načinom života lokalno – zaključuju. prneosi “hayat“.