Na vrhu popisa gradova s najukusnijom hranom nalazi se talijansi grad Bologna, smješten u sjevernoj regiji Emiliano-Reggiano.
Bologna je grad s mnogo lica i mnogo imena. Neki je zova La Dotta – učena, što je očita referenca na najstarije sveučilište na svijetu koje ondje djeluje još od 1088. godine. Poznata je i kao La Ross – crvena, zbog boje srednjovjekovnog starog grada, ali i njegove neslavne ljevičarske politike. Drugi je nazivaju La Grossa – debela. Ovo valjda ne treba dodatno objašnjanje.
Ovo je glavni grad regije Emiliano-Reggiano, koja nam je dala parmezan, pršut, mortadelu i aceto balsamico. Tu su prvi put skuhali lazanje, torteline u temeljcu i bolonjez. Ovdašnji kuhari su ludi za korištenjem najboljih mogućih sastojaka, lokalno uzgojenih ili proizvedenih, sezonskih i onih koji su proizvedeni uz što je moguće manje ljudskog utjecaja, piše CN Traveller.
Stoga je donekle iznenađujuće da je Bologna relativno slabo posjećena i podcijenjena među talijanskim gradovima. To je jedan od nedostataka kada je grad nalazi u zemlji prošaranoj metropolama koje se nalaze na popisima mnogih putnika kao lokacije koje treba vidjeti prije nego što umreš. Rim, Milano i Venecija vode na listama najposjećenijih europskih gradova, a svaki od njih privuče više od 10 milijuna posjetitelja godišnje. Za usporedbu, Bologna je 2019. zabilježila neznatnih 1,5 milijuna dolazaka.
Sretna posljedica je da restorani u Bologni, čak i u četvrtima u koje turisti najčešće dolaze, moraju ugađati gomili stalnih gostiju, među kojima su studenti i dobrostojeći domaći. Daleko je manje vjerojatno da će posjetitelji nesvjesno upasti u “turističku zamku”. Važna napomena: Zbog vjernih posjetitelja ključna stvar prije dolaska u restoran u Bologni je rezervacija. Nazovite unaprijed, posebno vikendom i navečer i nemojte se iznenaditi ako u prvom restoranu nema slobodnih stolova.
Vrhunac večeri ovdje je oko 21 sat. Dođite gladni. Otiđite oduševljeni. prneosi “N1“.