Kina je u ponedjeljak uspješno lansirala treći i posljednji dio svoje nove svemirske postaje Tiangong, a ostaci rakete teške 23 tone će ovoga vikenda pasti negdje na Zemlju.
Problem je u tome što nitko ne zna gdje će tačno završiti.
Modul Mengtian, u kojem se nalaze naučni eksperimenti, lansiran je na kineskoj raketi Long March 5B. Nakon što je modul dostavljen u orbitu, odvojio se od rakete.
Za razliku od većine modernih raketa koje su dizajnirane da padnu u zabačeni dio Tihog oceana, Long March 5B je nakon odbacivanja modula počeo kružiti oko Zemlje te nije poznato gdje će pasti prilikom svog ponovnog ulaska u atmosferu, do čega bi trebalo doći u petak navečer ili u subotu ujutro.
Mada nitko ne kontrolira putanju rakete te nije poznato gdje će se srušiti, mala je vjerojatnost da će njeni ostaci pogoditi naseljeno područje, piše Business Insider.
Dio će izgoriti
Stručnjaci s obzirom na situaciju mogu samo procijeniti koliki će dio rakete Long March, koja je otprilike velika kao zgrada od deset spratova, udariti u Zemlju.
Dio će vjerojatno izgorjeti prilikom prolaska kroz atmosferu, no sama raketa je prevelika da bi u potpunosti “isparila”.
– Procjena je da će ulazak u atmosferu preživjeti 20 do 40 posto mase nekog velikog objekta – kazali su za Business Insider stručnjaci iz američke neprofitne organizacije Aerospace Corporation.
Četvrti put
Dodaju da na području na koje bi mogle pasti krhotine živi oko 88 posto stanovnika Zemlje, no samo par posto njih prebiva u gusto naseljenim područjima. Većina tog prostora otpada na oceane i nenaseljene dijelove kontinenata.
Unatoč tome, čelnici svemirskih agencija osudili su kinesku praksu nekontroliranog vraćanja u atmosferu, rekavši da to predstavlja rizik za ljudske živote i imovinu.
Ovo je četvrti put da ostaci kineske rakete Long March 5B ugrožavaju ljudske živote. Nakon svakog takvog lansiranja (2020., 2021. i u srpnju 2022.) njeni dijelovi su pali na Zemlju.