Kako su kineske sposobnosti tijekom godina rasle, a s njima i vojne provokacije u Tajvanskom tjesnacu, tako je rasla i zabrinutost Tokija, piše Bloomberg.
“Ukrajina danas, Daleki istok sutra”, rekao je japanski premijer Fumio Kishida ranije u lipnju. Istog mjeseca, blizu 90 posto javnosti vjerovalo je da se Japan mora pripremiti za kinesku invaziju na Tajvan.
Nedavne kadrovske reforme Xi Jinpinga podrazumijevale su uspostavljanje “ratnog vijeća” pa je vodeću poziciju u Središnjem vojnom povjerenstvu zauzeo veteran posljednjeg kineskog inozemnog sukoba, prenosi Dnevnik.
Neki stručnjaci, međutim, vjeruju da će kineskoj vojsci još godinama nedostajati ključne sposobnosti potrebne za invaziju na Tajvan. No, ako Tajvan padne, otoci na krajnjem jugozapadnom dijelu japanskog arhipelaga postali bi neobranjivi. Kina bi mogla suziti japanske temeljne trgovačke rute i povećati pritisak oko spornih otoka.
Upravo zbog takvih scenarija, japanska Vlada poručila je kako neće stajati po strani dok Tajvan biva pokoren te odlučila na ubrzano jačanje vojne sile.