Iransko pravosuđe osudilo je još trojicu protuvladinih demonstranata na smrtnu kaznu zbog “ratovanja protiv Boga”, saopštila je novinska agencija Mizan. Iran je objesio još dvije osobe u svojim pokušajima da suzbije proteste koji su znatno usporeni otkako su krenula pogubljenja, izvršena tek nekoliko sedmica nakon hapšenja.
Mizan je izvijestio da se Saleh Mirhashemi, Majid Kazemi i Saeid Yaghoubi, osuđeni za navodna ubistva pripadnika dobrovoljne milicije Basij tokom protuvladinih protesta u centralnom gradu Isfahanu, mogu žaliti na presude. Snage Basij, povezane s elitnom Revolucionarnom gardom, predvode vladino gušenje nemira izazvanih smrću 22-godišnje Mahse Amini 16. septembra u pritvoru iranske moralne policije.
Prozvao ih Papa
Papa Franjo osudio je Iran što primjenjuje smrtnu kaznu nad demonstrantima koji zahtijevaju veće poštovanje prema ženama.
– Pravo na život također je ugroženo i na mjestima u kojima se i dalje primjenjuje smrtna kazna, kao što je to slučaj ovih dana u Iranu, nakon najnovijih protesta na kojima se traži poštivanje dostojanstva žena – rekao je papa Franjo.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamenei u ponedjeljak je dao do znanja da država nema namjeru ublažiti svoje djelovanje. Hamenei je u televizijskom obraćanju rekao da su oni koji su “zapalili javna mjesta bez sumnje počinili izdaju”. Prema iranskom islamskom zakonu, izdaja se kažnjava smrću.
Aktivisti za ljudska prava smatraju smaknuća, hapšenja i kazne demonstrantima pokušajem njihovog zastrašivanja. Iako je establišment udvostručio represiju, manji protesti i dalje se odvijaju u Teheranu, Isfahanu i nekoliko drugih gradova. Najmanje četiri osobe pogubljene su od početka protesta, uključujući dvojicu demonstranata, zbog navodnog ubistva pripadnika Basija, objavile su vlasti.
“Lažna suđenja”
Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International upozorio je u decembru da iranske vlasti traže smrtnu kaznu za najmanje 26 osoba u “lažnim suđenjima s ciljem zastrašivanja demonstranata”.
Aktivisti za ljudska prava objavili su na društvenim mrežama da su dvojica prosvjednika, 22-godišnji Mohammad Ghobadlou i 18-godišnji Mohammad Boroughani, prebačeni u samicu uoči pogubljenja u zatvoru Rajai Shahr u gradu Karaju.
Europska unija, Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje osudile su Iran zbog pogubljenja prosvjednika. Islamska Republika, koja je za nemire okrivila svoje strane neprijatelje, među njima i SAD, suzbijanje prosvjeda smatra očuvanjem nacionalnog suvereniteta.