U govoru na Münchenskoj konferenciji o sigurnosti Harris, koja je prije radila kao tužiteljica, nabrojala je zločine za koje optužuje Moskvu, od sustavnog bombardiranja civila i civilne ključne infrastrukture, zločine mučenja i silovanja koje su počinili ruski vojnici, deportacija Ukrajinaca u Rusiji, uključivo tisuće ukrajinske djece razdvojene od obitelji koja su odvedena u Rusiju
– Razmotrili smo dokaze, poznajemo zakon i nema sumnje: to su zločini protiv čovječnosti, rekla je Harris.
Od početka invazije Sjedinjene Države dokumentirale su ili popisale više od 30.600 slučajeva ratnih zločina koje su počinile ruske snage u Ukrajini, navodi State Department.
Ministar vanjskih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba pozdravio je američko stajalište te iznova optužio Moskvu za “genocidni rat” protiv Ukrajine na konferenciji za novinare održanoj na rubu sigurnosnog skupa u Münchenu. Kuleba ipak strahuje da neće biti moguće prikupiti dovoljno dokaza da se “odgovorni pojedinci” koji su “počinili brutalne zločine” izvedu pred sud.
Kijev je pozvao na uspostavu Posebnog suda za ratne zločine koji bi procesuirao visoke ruske dužnosnike no u kojem formatu ustrojiti taj sud postavlja složena pravna pitanja.
Na Münchenskoj konferenciji o sigurnosti ministri vanjskih poslova velikih sila skupine G7 ponovno su potvrdili zajedničkom izjavom “nepokolebljivu solidarnost s Ukrajinom sve dok bude potrebno” gotovo godinu dana od početka ruske invazije 24. veljače 2022., pišu Vijesti.ba.