„Neprijatelj neprestano uništava sve što se može iskoristiti za zaštitu naših položaja“, rekao je Zelenski. Primjedbe ukrajinskog lidera uslijedile su u trenutku kada je američka ministrica finansija Janet Yellen upozorila Kinu da ne naoružava Rusiju tokom posjete Kijevu u ponedjeljak.
Neke od najžešćih borbi koje su se vodile otkako je Rusija napala Ukrajinu prije nešto više od godinu dana vodile su se u Bakhmutu, u ukrajinskoj oblasti Donjeck, čiji je dio pod kontrolom Rusije i njenih separatističkih saveznika.
Nedavno su se intenzivirali napori ruskih snaga da zauzmu industrijski grad, a njegove trupe su jačale. Separatistički vođa samoproglašene Donjecke Narodne Republike, Denis Pušilin, rekao je da su “praktički svi putevi” u grad “pod ruskom paljbom”. A komandant ukrajinskih kopnenih snaga, general pukovnik Oleksandr Sirski, izjavio je da je situacija oko Bakhmuta “izuzetno napeta”.
“Uprkos značajnim gubicima, neprijatelj je ubacio najspremnije jurišne jedinice Wagnera, koje pokušavaju da probiju odbranu naših trupa i opkole grad”, rekao je general Syrskyi.
Govoreći o situaciji u svom noćnom obraćanju, predsjednik Zelenski je kazao da su se uspjeli učvrstiti u Bahmutu i pobrinuti da njegova odbrana ne bude ozbiljno ugrožena novim napadom Rusije.
Bio je “zahvalan svima koji herojski drže” područje. Predsjednik Zelenski je također još jednom pozvao da se pošalju moderni borbeni avioni kako bi se “cijela teritorija zemlje” mogla braniti od “ruskog terora”. U svojoj iznenadnoj posjeti Kijevu u ponedjeljak, Janet Yellen najavila je transfer od 1,25 milijardi dolara ekonomske i budžetske pomoći Ukrajini.
Yellen je ponovila poruku američkog predsjednika Joea Bidena – koju je uputio tokom njegove posjete Kijevu prošle sedmice – da će Washington biti uz Ukrajinu onoliko dugo koliko je potrebno da se dobije rat. Govoreći za CNN, Yellen je dodala da, iako ruska ekonomija još nije pokleknula pod ogromnim sankcijama koje su Rusiji nametnule zapadne sile, ona očekuje da će vremenom oslabiti.
Ona je takođe navela da je sposobnost Rusije da popuni vojnu opremu uništenu u napadima na Ukrajinu “postepeno ugrožena”, dodajući da bi svaki potez Kine da isporuči oružje Rusiji doveo do “teških” posljedica.
“Bili smo krajnje jasni da nećemo tolerisati sistematsko kršenje sankcija koje smo uveli od strane bilo koje zemlje, a koje imaju za cilj da uskrate Rusiji pristup vojnoj opremi za vođenje ovog rata”, rekla je ona. “I bili smo vrlo jasni s kineskom vladom i jasno smo stavili do znanja kineskim firmama i finansijskim institucijama da će posljedice kršenja tih sankcija biti vrlo teške.”
Prošle sedmice američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da Kina razmatra isporuku oružja i municije Rusiji. Peking je oštro demantovao tu tvrdnju.
Sastanak glavnog kineskog diplomate Wang Yija i ruskog predsjednika Vladimira Putina prošle sedmice u Moskvi je mnogima izgledao kao pokazatelj bliskih veza Kine s Rusijom, pišu Vijesti.ba.