Pod sankcijama bi se našli bivši dužnosnici i pristaše vlade, uglavnom povezani sa strankom Fidesz premijera Mađarske Viktora Orbana.
Zakon je u pripremi od prošle godine i očekuje se da će sljedeći mjesec ići pred Kongres gdje će vjerojatno dobiti široku podršku, prema dužnosnicima upoznatim s procesom izrade prijedloga zakona.
Nacrt zakona o sankcijama se priprema usred kontinuiranog pogoršanja odnosa između Vašingotna i Budimpešte, piše Guardian.
Mađarska najavila napuštanje
Orban je bio blizak politički saveznik Donalda Trampa (Trumpa), a Fidesz održava jake veze s tvrdokornim američkim konzervativcima. Ove sedmice su procurili dokumenti Pentagona, temeljeni na obavještajnim podacima, u kojima stoji da je Orban opisao SAD kao jednog od tri najveća neprijatelja.
Mađarska je jučer objavila kako planira napustiti Međunarodnu investicijsku banku (IIB) pod kontrolom Rusije, samo dan nakon što su Sjedinjene Države uvele sankcije toj instituciji sa sjedištem u Budimpešti koja se u Evropi naširoko naziva “trojanskim konjem” Moskve.
Amerikanci su također uveli sankcije trojici visokih dužnosnika IIB-a, Rusima Nikolaju Kosovu i Georgiju Potapovu te Mađaru Imreu Laszloczkom. Objavljujući odluku o povlačenju svojih predstavnika iz banke, Mađarska je izrazila frustraciju pritiskom SAD-a.
“Mađarska je država”
– Prihvaćamo i razumijemo da zastupamo različite stavove, ali ne razumijemo zašto je potreban pritisak na druge države da promijene svoje stajalište. Mađarska je država, stoga je treba tako tretirati, a ne kao koloniju – rekao je ministar vanjskih poslova Piter Sijarto (Péter Szijjártó) na konferenciji za novinare.
Ovo nije prvi put da Amerikanci uvode sankcije pojedincima koji su bliski Orbanu. Vašington je 2014. godine zabranio ulazak u zemlju većem broju mađarskih dužnosnika, uključujući šefa nacionalnog poreznog ureda, zbog sumnje na korupciju, pišu Vijesti.ba.