… izjavio je američki državni sekretar Antony Blinken.
– Ohrabren sam i zahvalan što je članstvo (UNESCO-a) prihvatilo naš prijedlog, koji će omogućiti Sjedinjenim Državama da preduzmu naredne, formalne korake ka potpunom ponovnom pridruživanju organizaciji – navodi Blinken u saopćenju.
UNESCO – Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, nauku i kulturu – najpoznatija je po određivanju i zaštiti arheoloških i prirodnih lokaliteta, od otoka Galapagos do grobnica u Timbuktuu.
Trump je povukao SAD iz organizacije sa sjedištem u Parizu 2018. zbog optužbi za antiizraelsku pristranost i loše upravljanje. Većina aktivnosti UNESCO-a nije kontroverzna – ali pitanja poput rezolucija o tome kako treba upravljati vjerskim objektima u Jerusalemu bila su veoma opterećena politikom.
Generalna direktorica UNESCO-a Audrey Azoulay kazala je da su ta pitanja sada stvar prošlosti nakon što je postignut konsenzus između Izraelaca i Palestinaca.
Američki State Department u pismu od 8. juna naveo je kako želi da se ponovo pridruži UNESCO-u u julu kao punopravna članica i da namjerava da otplati 619 miliona dolara zaostalih obaveza u ratama tokom nekoliko godina.
Zemlje članice odobrile su američki povratak na vanrednoj sjednici ove sedmice, rekao je Blinken.
Povlačenje Sjedinjenih Država 2018. godine – koje su obezbijeđivale petinu sredstava UNESCO-a – izazvalo je pometnju u organizaciji.
Izrael se također povukao iz UNESCO-a nakon odlaska Washingtona. U ovoj fazi nema pregovora o njegovom povratku, tvrdi Azoulay.
Američki zakon zabranjuje Washingtonu da finansira tijela UN-a koja su prihvatila Palestinu kao punopravnog člana. Američki povratak u UNESCO omogućen je nakon odricanja Kongresa u ovoj godini, koje će biti na snazi do kraja 2025. godine, piše FENA.
UNESCO je osnovan na pepelu Drugog svjetskog rata kako bi zaštitio zajedničko kulturno naslijeđe čovječanstva, prenosi Reuters.