Ekstremne suše i temperature u brazilskom delu Amazona su nanele ogromnu štetu do sada. Pored one materijalne, imali smo prilike da čitamo i o smrti oko 100 rečnih delfina, ali i o drugim dokazima o urušavanju raznovrsnog ekosistema karakterističnog za ovaj deo sveta.
Vlasti su zbog toga poslale hitnu pomoć u oblast. Dok naučnici objašnjavaju da je ovakav razvoj situacije, uzrokovan klimatskim promena nastalim usled aktivnosti čoveka, ali i ovogodišnjom pojavom El Ninja, koji narušava atmosferske prilike i dodatno pogoršava uslove.
Isolation of Amazon communities during the drought
Even communities along the Amazon River get isolated due to large beaches exposed during the drought
Like this one, close to the city of Alvarães in Amazonas pic.twitter.com/t6mnK2sGlw
— Ayan Fleischmann (@AyanFleischmann) October 23, 2023
Međutim, najnovija vest u nizu u vezi sa dramatičnim padom nivoa voda u rekama govori o nečemu malo drugačijem: otkriću na desetine stenskih formacija sa ugraviranim ljudskim figurama, koje najverovatnije potiču iz perioda od pre 2.000 godina.
Stariji stanovnici Amazonije tvrde da ne pamte da su ih ikada videli, a kako su one nevidljive sve dok se rečni tokovi ne povuku do minimalnih granica, mnogi tvrde da je ovo još jedan dokaz o ekstremnim promenama kroz koje prolazimo i pokreću brojna pitanja na tu temu.
Ancient Amazon River rock carvings exposed by drought https://t.co/zRqhI945Qh pic.twitter.com/8SUFna9y0U
— Reuters (@Reuters) October 24, 2023
“Dolazimo, gledamo (gravure) i mislimo da su prelepe. Ali u isto vreme je zabrinjavajuće… Razmišljam i o tome da li će ova reka postojati za 50 ili 100 godina”, rekla je lokalna stanovnica Livija Ribeiro, a penele svetske agencije.
An extreme drought in parts of the Amazon has led to a dramatic drop in river water levels, exposing dozens of usually submerged rock formations with carvings of human forms that may date back some 2,000 years. https://t.co/AyvsTkZUYn
— Philstar.com (@PhilstarNews) October 23, 2023
Član Brazilskog instituta za istorijsko nasleđe H. Oliveira objašnjava da gravure predstavlaju deo arheološkog lokaliteta u blizini Praja Lajes, kao i da se u njihovo postojanje posumnjalo prvi put tokom 2010. godine. Kako suša tada nije bila ni približno velika kao ova sada, oni se nisu mogli detaljno ispitati.
Sada je ustanovljeno da su na njima predstavljena ljudska lica, pravougaonog ili ovalnog oblika sa osmehom ili mrkim izrazima izražavajući osnovne ljudske emocije. Naučnci se sada nadaju da će im pomoći u razumevanju prvih zajednica koje su naselile ovaj region, piše nationalgeographic.