Istraživanja britanskih naučnika pokazala su da globalno zagrijavanje dovodi do promjene klimatskih ekstrema, uz navode da se ekstremna suša u sjevernoj Italiji udvostručila u posljednje dvije decenije, stvarajući klimu koja sve više liči na klimu u Etiopiji i na Rogu Afrike.
Urađena analiza
Analiza klimatskih podataka, koju su objavili WaterAid i univerziteti u Kardifu i Bristolu u Velikoj Britaniji, otkriva da su pod ekstremnim klimatskim pritiscima područja koja su nekada bila izložena čestim sušama sada sklonija čestim poplavama, dok drugi regioni koji su historijski skloni poplavama sada trpe češće suše, objavio je Guardian.
Tako, naprimjer, južni region Šabel u Etiopiji, koji je između 1980. i 2000. godine bio pogođen brojnim periodima poplava, pokazuje pomak ka dugotrajnoj i teškoj suši, pokazuje objavljena analiza. Rijeka Šabel, koja je glavni izvor vode za Somaliju, nedavno je doživjela najgore uvjete suše na Rogu Afrike.
Povećane suše su i u sjevernoj Italiji, a istraživanje pokazuje da se broj intenzivnih sušnih perioda koje su imale obje oblasti više nego udvostručio od 2000. godine.
Istraživači navode da su suše u oba regiona isprekidane ekstremno velikom količinom padavina koje dovode do katastrofalnih poplava koje su ovoga ljeta pogodile Lombardiju u Italiji.
Istraživanje je ispitalo učestalost i veličinu poplava, kao i opasnosti od suše tokom protekle 41 godine na lokacijama u šest zemalja: Pakistanu, Etiopiji, Ugandi, Burkini Faso, Gani i Mozambiku, a Italija je uključena kao evropsko poređenje.
Sve nepredvidljivija
– Preokret klimatskih ekstrema doživljavaju milioni ljudi koji žive u nekim od najsiromašnijih dijelova svijeta, gdje zajednice često nisu opremljene da se izbore sa njima – rekao je izvršni direktor WaterAida Tim Vejnrajt.
On je istakao da klima postaje sve nepredvidljivija i da ima razorne posljedice.
WaterAid je pozvao svjetske lidere koji će učestvovati na CPO28 ovoga mjeseca da daju prioritet čistoj vodi, pristojnim sanitarnim uvjetima i higijeni kao ključnim komponentama programa prilagođavanja klimi i poziva na brzo povećanje ulaganja u sigurnost vode u zemljama s niskim i srednjim prihodima, piše avaz.