“Njihova primarna misija bit će provođenje izravnih zračnih operacija, podrška za opskrbu gorivom i održavanje snaga Sjedinjenih Država, koalicije i Kosovskih sigurnosnih snaga”, stoji u saopćenju, prenose Reporteri.
NATO je pojačao svoju prisutnost na Kosovu nakon terorističkog napada na sjeveru te zemlje kada je koncem septembra paravojna grupa Srba napala kosovsku policiju u selu Banjska, a tokom kojeg je stradao kosovski policajac te tri Srbina.
Odgovornost za napad preuzeo je Milan Radoičić, jedan od vođa najjače stranke kosovskih Srba i sestrinske stranke SNS-a, koju podupire službeni Beograd no uprkos pritiscima Brisela i Washingtona da se stvari istjeraju na čistac, optužnica protiv Radoičića još nije podignuta.
Prošle je sedmice kosovski premijer Albin Kurti upozorio na moguće nove napade na sjeveru Kosova dok s druge strane srbijanskih ministar vanjskih poslova Ivica Dačić smatra da bi Kurti mogao iskoristiti unutrašnjopolitička previranja u Srbiji nastala nakon izbora za novu eskalaciju sukoba na Kosovu.
“Međunarodna mirovna misija koju vodi NATO je održiva misija, koja je fokusirana na lokalnu i regionalnu stabilnost unutar zemlje i istočne Evrope”, navodi se saopćenju.
Nato je poslalo stotine dodatnih snaga nakon nemira u septembru na sjeveru Kosova koji su izazvali novu međunarodnu zabrinutost za sigurnosno stanje u toj bivšoj srbijanskoj pokrajini.
Kosovo je etnički uglavnom naseljeno Albancima i proglasilo je neovisnost od Srbije 2008. godine nakon gerilske pobune i intervencije NATO-a 1999. godine. KFOR, mirovnu misiju NATO-a koja djeluje od 1999., čini više od 4500 vojnika iz 27 zemalja, piše FENA.