Objavljen je i video na kojem se vidi kako KAAN prvo polijeće, a zatim se nakon obavljenog leta vraća u vazdušnu bazu u sjevernoj Ankari, piše Reuters.
Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan je u maju prošle godine objavio koji naziv će nositi novi avioni.
“Turska je sada prisutna na svim poljima. Na kopnu, u moru, vazduhu i svemiru”, poručio je tada turski lider.
Turska, članica NATO-a, pokrenula je 2016. projekt TF-X kako bi proizvela nacionalni borbeni avion. Turska kompanija TUSAS potpisala je 2017. s britanskom kompanija BAE Systems ugovor vrijedan 125 miliona dolara o razvoju nove generacije borbenog aviona.
“S KAAN-om naša zemlja neće imati samo borbeni avion pete generacije već i tehnologije koje ima malo zemalja u svijetu”, poručio je Haluk Gorgun, čelnik turske Uprave za obrambenu industriju (SSB).
İşte #KAAN’ın ilk uçuşundan özel görüntüler! pic.twitter.com/cnk6OD8Ku8
— SavunmaSanayiST.com (@SavunmaSanayiST) February 21, 2024
Avion bi u početku trebala pokretati dva motora General Electric F110, koja se koriste i na zrakoplovima F-16.
Gorgun je istaknuo kako Turska planira pokrenuti serijsku proizvodnju domaćih motora.
Očekuje se da bi proizvodnja mogla početi 2028. godine.
Inače, Turska je nedavno sklopila dogovor o kupovini 40 borbenih aviona F-16 i 79 kompleta za modernizaciju postojećih borbenih aviona.
Cijeli proces je bio obilježen brojnim zastojima.
Sjedinjene Države su u decembru 2020. uvele sankcije turskoj obrambenoj industriji jer je Ankara nabavila ruski raketni sistem S-400. Amerikanci su tada izbacili Tursku iz programa nevidljivih borbenih aviona F-35, gdje je Ankara bila i proizvođač i kupac.
Turska je takođe zainteresirana za kupovinu 40 aviona Eurofighter Typhoon, koje zajednički sproizvode Njemačka, Velika Britanija, Italija i Španija, pišu nezavisne.