Sud u Sankt Petersburgu je zaplijenio imovinu nekoliko banaka koje su bile uključene u taj posao – uključujući Deutsche Bank i Commerzbank.
Prema dokumentima suda u Sankt Petersburgu, Deutsche Bank je pogođena zapljenom vrijednosnih papira, nekretnina i sredstava u iznosu do 238 miliona eura, uključujući imovinu same banke i njene ruske podružnice. Što se tiče Commerzbank, zaplijenjena je njena imovina u vrijednosti od 93,7 miliona eura, uključujući vrijednosne papire i zgradu banke u centru Moskve.
Pogođena i italijanska UniCredit banka
Pozadina je ranije planirana izgradnja postrojenja za preradu gasa od strane koncerna Linde u ruskoj baltičkoj luci Ust-Luga, zapadno od Sankt Petersburga. U finansiranju izgradnje trminala namjeravale su učestvovati obje njemačke banke. Naručilac projekta od Lindea bila je RusChemAlliance, koja je polovinom u vlasništvu državnog ruskog koncerna Gazprom. No, Linde je zbog zapadnih sankcija protiv Rusije odustao od radova na ovom projektu.
Pored dvije njemačke velike banke, pogođena je i italijanska UniCredit – jedna od evropskih banaka koja je do početka rata u Ukrajini bila najviše angažovana u Rusiji. Po nalogu suda, zaplijenjena je njena imovina u vrijednosti od oko 463 miliona eura.
Osveta zbog sankcija
U saopštenju iz Deutsche Bank rečeno je da će se sačekati “da se vidi kako će ova odluka sudova biti provedena i kakve će posljedice imati na naše operativno poslovanje u Rusiji”. Ova finansijska institucija smatra da je “u potpunosti zaštićena sporazumom o obeštećenju sa klijentom”.
Iz UniCredit banke su u saopštenju naveli da im je poznata odluka ruskog suda o zaplijeni imovine i da je potrebno “detaljno ispitati”. Iz Commerzbanke se još uvijek nisu oglasili.
Rusija na ovaj način sve češće reaguje osvetničkim mjerama na sankcije koje su joj zapadne zemlje uvele zbog agresorskog rata protiv Ukrajine. Brojne zapadne firme morale su prihvatiti zaplijenu imovine i postavljanje novog rukovodstva u svojim ruskim podružnicama. Firme koje se povlače iz Rusije prinuđene su da svoje poslovne projekte prodaju ruskim firmama po drastično niskim cijenama. Često se za njih plaća simbolično samo jedna rublјa, prenosi DW.