Crveni patuljak je zvijezda koja ima masu 2 do 10 puta manju od Sunca i koja zrači 10 do 10.000 puta slabije od naše zvijezde.
Naša sposobnost otkrivanja i upoznavanja egzoplaneta praktično je eksplodirala od prvog takvog otkrića 1992. godine. Do sada je otkriveno više od 4.100 egzoplaneta te imamo puno dublje razumijevanje o tome kako nastaju i kako se razvijaju planetarni sistemi.
Ali budući da tražimo male, jedva vidljive ili skoro potpuno tamne svemirske objekte koje je teško vidjeti iz daljine, prirodno je da su većina potvrđenih egzoplaneta gasoviti ili ledeni divovi veliki najmanje kao Neptun.
Prema međunarodnom timu koji predvodi astrofizičar Avi Šporer sa MIT Instituta za astrofiziku i svemirska istraživanja Kavli, stjenovite planete slične Zemlji vrlo je teško izmjeriti i okarakterisati jer ih često nalazimo oko zvijezda koje nisu dovoljno svijetle da omogućavaju detaljnije analize objekata koji oko nje orbitiraju.
Zato je otkriće ove nove egzoplanete toliko značajno, piše “Science Alert”.
“U istraživanju predstavljamo otkriće GJ 1252 b, male planete koja kruži oko patuljka tipa M”, kažu astrofizičari sa MIT-a.
GJ 1252 b je oko 1,2 puta veći od Zemlje i ima masu oko dva puta veću od naše planete (tako da je malo gušći od Zemlje). Orbitira oko crvenog patuljka GJ 1252, koji ima 40 odsto veličine i mase našeg Sunca.
Egzoplaneta se okrene oko svoje zvijezde jednom u svakih 12,4 sata, što znači da je previše blizu zvijezdi za nastanak života kakav poznajemo i vjerovatno je plimno zaključan, odnosno uvijek istom stranom okrenut prema zvijezdi.
Ali baš ta bliska orbita ove egzoplanete omogućava nam da je pratimo jer je obasjava dovoljno svjetlosti sa njenog sunca.
Što više ovakvih stjenovitih planeta nađemo u svom bližem susjedstvu, to ćemo imati više podataka pomoću kojih ćemo moći utvrdili koliko su takve planete česte i da li je Zemlja neko svemirsko čudo, odnosno jesu li stjenovite planete zapravo većinom neplodne pustinje poput Merkura, Venere i Marsa, prenosi “Index“.