Razvrstavanje
Prvi korak u pranju bijele odeće je logičan, ali vrijedi ga ponoviti za svaki slučaj – pravilno razvrstavanje. Odvojite bijelu odeću od ofarbane da biste spriječili prefarbavanje. Takođe, preporučljivo je razvrstati odjeću po vrsti tkanine i stepenu prljavštine, ali je ipak najbitnije da bijelu odeću razdvojite od šarene i tamne.
Pregledajte mrlje po odjeći
Prije nego što stavite bijelu odjeću u veš mašinu, pregledajte je zbog eventualnih mrlja. Posebno obratite pažnju na područja poput ovratnika, pazuha i manžeta. Ako ima mrlja, tada upotrebite sredstvo za uklanjanje mrlja ili blagi sapun koji ćete utrljati na mrlju prije pranja.
Pazite na odabir deterdženta
Izaberite deterdžent koji je specijalno formulisan za bijelu odjeću. Deterdženti s dodatkom izbjeljivača na bazi kiseonika mogu pomoći u održavanju bijeline, ali izbjegavajte prečestu upotrebu izbjeljivača sa hlorom, jer može oslabiti tkaninu.
Temperatura vode
Bijela odeća obično se pere na višim temperaturama, jer to pomaže u uklanjanju mrlja i bakterija. Međutim, uvijek proverite etiketu na odjeći za preporučenu temperaturu pranja kako biste izbjegli oštećenje delikatnih tkanina.
Punjenje mašine
Nemojte prepuniti veš mašinu – previše odjeće u bubnju može spriječiti temeljno pranje i ispiranje, što može rezultirati sivom nijansom bijele odjeće. Optimalno je bubanj napuniti do dve trećine kapaciteta.
Koristite sodu bikarbonu
Dodavanje pola šolje sode bikarbone u pranje može pomoći u održavanju beline i neutralizovanju neugodnih mirisa. Takođe, ako se vaš odevni predmet osušio prije ili nakon predtretmana, stručnjaci preporučuju korišćenje sirćeta za vlaženje područja prije pranja.
Sušenje odjeće na vazduhu
Ako je moguće, sušite bijelu odjeću na otvorenom, jer sunčeva svjetlost prirodno izbjeljuje i osvježava tkanine, prenosi Super žena.