Varanje je složen emocionalni vrtlog koja izaziva lavinu osjećaja, od boli u srcu do praznine, s dubokim psihološkim i fizičkim učincima.
Prema vodećem urologu profesoru Chungu, koji je također znanstveni i klinički savjetnik za LTR Pharma, nevjera potresa mozak, posebno amigdalu, što oslobađa hormone stresa poput kortizola i može značajno umanjiti seksualnu izvedbu, prenosi 24sata.
Rezultat? Gubitak libida i anksioznost zbog seksualne izvedbe.
Veza između nevjere i seksualne izvedbe
Seks je igra uma koliko i fizička. Emocionalni ožiljci izdaje, kao što su krivnja, sram ili poljuljano samopouzdanje, igraju značajnu ulogu u seksualnom zdravlju. Smanjeni libido iznimno je čest među oba partnera uključena u aferu.
Osoba koja je izdana mogla bi se boriti s problemima vlastite vrijednosti i samopouzdanja uz povećani stres. Osoba koja je “šarala” mogla bi nositi teret krivnje i srama, što izaziva oluju “psihosocijalnih oštećenja”. To može dovesti do fizičkog povlačenja ili ljutnje i stalne borbe sa žaljenjem koji utječu na izvedbu.
Neriješene traume otežavaju ponovno oživljavanje intimnosti. Problemi s povjerenjem često se pojavljuju kao značajna prepreka, a mnogi smatraju da im je želja za intimnošću smanjena nakon tako duboke izdaje, piše BodyandSoul.
Spolne razlike u utjecaju varanja
Kod muškaraca, koktel stresa, tjeskobe i krivnje može se razviti u erektilnu disfunkciju (ED), preuranjenu ili odgođenu ejakulaciju, pad libida ili izazove u postizanju orgazma. Opseg tih učinaka uvelike ovisi o psihološkom stanju i mentalnom zdravlju pojedinca prije izdaje.
Žene, s druge strane, možda ne nose svoju tjeskobu zbog seksualne izvedbe u rukavu, ali se suočavaju s izazovima kao što su poteškoće u dostizanju vrhunca, slabljenje libida ili čin nestajanja u njihovoj želji za intimnošću.