Kroz to istraživanje uspio je predvidjeti koji će parovi na kraju proći kroz razvod s zapanjujućih 94 posto tačnosti. Od tada Gottman, zajedno sa suprugom Julie Gottman, proveo je opsežna istraživanja o faktorima koji utječu na uspjeh ili neuspjeh odnosa.
Njihov rad ukazao je na različite ključne dinamike koje doprinose uspjehu ili neuspjehu braka. Prema njihovu istraživanju iz Clinical Handbook of Couple Therapy, prisutnost “Četiri jahača apokalipse” među najvećim su pokazateljima razvoda. Ta četiri ponašanja, ako se stalno pojavljuju u braku, mogu signalizirati ozbiljne probleme u budućnosti. Psiholog Mark Travers dodatno je objasnio ta četiri znaka koja mogu najaviti razvod, prenosi Klix.
1. Konstantno kritiziranje
“Umjesto da se usredotočite na ponašanje koje vam smeta, kritika se usmjerava na osobnost partnera, što može uzrokovati osjećaj odbacivanja i ljutnje. Na primjer, kritika bi bila: “Ti uvijek misliš samo na sebe”, dok bi konstruktivna povratna informacija mogla izgledati ovako: “Bilo mi je neugodno kad nisi javio da ćeš kasno doći”, objašnjava Travers za Psychology Today.
2. Defenzivnost
Prema psihologu, defenzivnost je pokušaj samoobrane kroz opravdavanje vlastitih grešaka ili napad na partnera. “To se može manifestirati kao glumljenje žrtve koja prebacuje krivnju na partnera ili kao ‘pravedni bijes’ koji se napadima suprotstavlja kritikama. Takvo ponašanje ometa rješavanje sukoba jer se fokusira na izbjegavanje odgovornosti umjesto na rješavanje problema”, napominje Travers.
3. Prezir
Prezir uključuje izražavanje preziranja prema partneru kroz uvrede, sarkazam, nazivanje uvredljivim imenima ili omalovažavajuće tjelesne geste. Psiholog ističe: “Ovakvo ponašanje često proizlazi iz dubokog nezadovoljstva i može ozbiljno narušiti odnos jer pokazuje partneru da ga smatrate inferiornim, što otežava rješavanje problema.”
4. Ignoriranje
Ignoriranje je potpuno povlačenje iz komunikacije, često u odgovoru na prezir ili drugo negativno ponašanje. “U ovoj fazi, osoba prestaje slušati, okreće se od razgovora ili se potpuno povlači iz interakcije. Ovaj način ponašanja otežava rješavanje problema i može postati dugotrajni mehanizam obrane koji sprječava napredovanje u vezi”, zaključio je Travers.