Smeđa riža sadrži više hranjivih tvari od bijele riže što je čini zdravijom opcijom. Pritom smeđa riža podržava zdravlje crijeva, pomaže kod ravnoteže šećera u krvi i pomaže u cjelokupnom metaboličkom zdravlju.
No, ni bijela riža nije loša za vas. Zapravo, može biti bolja opcija za one koji imaju problema s probavom vlakana, ali i za ublažavanje povremenih bolova u stomaku.
Nutricionistica Amy Shapiro navodi da je smeđa riža minimalno prerađena cjelovita žitarica poznata po visokom sadržaju vlakana. Ona zadržava sve dijelove jezgre zrna. S druge strane, bijela riža se ne smatra cjelovitim zrnom. Mekinje smeđe riže se uklanjaju kako bi se napravila bijela riža, rafinisano zrno, prenosi Klix.
Iako je smeđa riža nutritivno bogatija opcija, konzumira se puno rjeđe u usporedbi s rafinisanom rižom. Studija provedena u Nepalu otkrila je da je većina sudionika gajila averziju prema smeđoj riži navodeći da ne znaju nutritivne prednosti smeđe riže, ne znaju je kuhati, nije im se sviđao okus, a i cijena joj je znatno viša u odnosu na bijelu rižu.
Ipak, ako ne konzumirate smeđu rižu, postoji niz razloga zašto biste je trebali češće jesti.
Kao što je navedeno, smeđa riža sadrži vanjski sloj mekinja i klice, a oba su bogata vlaknima, vitaminima, mineralima i fitonutrijentima. Ove komponente su prebiotici jer podržavaju rast korisnih crijevnih bakterija i promiču cjelokupno zdravlje crijeva.
Bijela riža potencijalno bi mogla rezultirati manje raznolikim crijevnim mikrobiomom. To može dovesti do smanjene fermentacije u debelom crijevu, faktora povezanog s povećanim plinovima i pogoršanjem simptoma sindroma iritabilnog crijeva (IBS) među pojedincima koji se bore s problemima crijevnog zdravlja.
Također, smeđa riža je bolja za ravnotežu šećera u krvi. Ona se općenito preporučuje osobama s dijabetesom zbog nižeg glikemijskog indeksa i većeg udjela vlakana, koji pomažu regulisati nivo šećera u krvi i potiču osjećaj sitosti.
Neka istraživanja sugeriraju da bi zamjena bijele riže smeđom čak mogla smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2 za 16 posto, a zamjena bijele riže cjelovitim žitaricama općenito bi mogla smanjiti rizik za 35 posto.
Nadalje, vrijedno je napomenuti da se pokazalo da smeđa riža snižava holesterol, što može pomoći u smanjenju već povećanog rizika od kardiovaskularnih bolesti za osobe s dijabetesom.