Ako vaša mačka ne jede, morate otkriti uzrok. Evo nekih od najčešćih razloga zašto mačka ne jede i nekoliko preporuka kako da vratite svog mačjeg člana porodice na pravi put.
Zašto moja mačka ne jede?
Gubitak apetita kod mačaka može imati mnogo uzroka. Ako vaša mačka ne želi da jede, neki uzroci mogu biti evidentni fizičkim pregledom, dok drugi mogu zahtijevati dijagnostičke testove kao što su krvne slike ili slike kao što su rendgenske snimke ili ultrazvuk.
Ako vaša mačka ima loš apetit ili jednostavno ne želi da jede duže od dan ili dva, odvedite je veterinaru da otkrije uzrok. Ovo se smatra hitnom medicinskom pomoći. Mnoge ozbiljne posljedice mogu se pojaviti kod mačaka koje prolaze bez adekvatne prehrane.
Evo nekoliko mogućih razloga zašto vaša mačka ne jede.
Vaša mačka je možda bolesna
Infekcije gornjih disajnih puteva mogu uzrokovati gubitak apetita kod mačaka. Kada vaša mačka ima začepljen nos, teže joj je namirisati hranu i zbog toga možda neće jesti. Ako se to dogodi, možda ćete se morati više oslanjati na mokru hranu , posebno onu koja ima jake arome.
Ako vaša mačka neće jesti svoju uobičajenu mokru hranu, pokušajte promijeniti okus ili teksturu da vidite hoće li to pomoći.
Zagrijavanje konzervirane hrane također može učiniti ukusnijom za mačku koja se možda ne osjeća najbolje. Dok su neke infekcije virusne i možda im nisu potrebni lijekovi, antibiotici su ponekad potrebni da se riješi bakterijska infekcija i pomogne vašoj mački da se osjeća bolje.
Druge bolesti nosa takođe mogu uticati na čulo mirisa i apetita vaše mačke, uključujući nosne polipe ili tumore. Tumori koji zahvataju nos takođe mogu biti bolni i učiniti da vaša mačka nerado jede.
Vaša mačka može imati problema sa zubima
Slično, mnoge bolesti usta mogu dovesti do toga da mačke potpuno prestanu jesti.
Mačke mogu razviti kamenac i gingivitis, kao i upalu u drugim tkivima usne šupljine koja može biti bolna. Mačke takođe mogu razviti kancerozne tumore u ustima .
Mučnina također može biti uzrokovana dijabetesom ili bolešću bubrega (i jedno i drugo također može uzrokovati povraćanje i promjene u žeđi i mokrenju) ili lijekovima (kao što su antibiotici ili kemoterapija).
Mačke koje imaju mučninu mogu izgledati zainteresirane za hranu, ali je onda odbijaju. Takođe mogu sliniti, ispuštati hranu dok jedu i često lizati usne.
Vaša mačka može imati kongestivnu srčanu insuficijenciju
Kongestivna srčana insuficijencija može dovesti do kašljanja, umora i otežanog disanja, što može učiniti vašu mačku manje zainteresiranom za jelo. Osim toga, lijekovi ili nova hrana koja je propisana za srčane bolesti mogu utjecati na apetit vaše mačke, posebno ako je nova hrana drugačijeg profila okusa ili teksture od one koju je vaša mačka navikla da jede.
Vaša mačka se možda oporavlja od bolesti ili boravka u bolnici
Neke mačke će razviti averziju prema hrani, najčešće nakon bolesti ili boravka u bolnici. Takve mačke povezuju određenu hranu s osjećajem bolesti ili stresom zbog hospitalizacije, a zatim odbijaju jesti tu hranu.
Možda će biti potrebno malo domišljatosti i pokušaja i pogrešaka da otkrijete šta je vaša mačka spremna jesti ako se razvije averzija prema hrani.
Također možete pitati svog veterinara o prehrani za oporavak ili hitnu njegu , koja je gusto prepuna kalorija. Ove dijete se hrane u malim količinama kako bi vaša mačka dobila hranjive tvari koje su joj potrebne za oporavak.