Svaštara

Znate li koliko često trebate prati ukrasne jastuke? Evo kako to činiti

Mnogi kada čiste svoj dom zaboravljaju na ukrasne jastuke čije navlake biste trebali prati jednom mjesečno, a punjenje svakih nekoliko mjeseci.

ukrasni jastuci - Shutterstock

Ukrasni jastuci najčešće ukrašavaju našu dnevnu sobu, a mnogi ih gomilaju i na krevetima u spavaćim sobama. Dostupni su u različitim oblicima, veličinama, bojama, teksturama i tkaninama.

Iako su dekorativni koriste se više nego što mislimo. Kada čistimo svoj dom, važno je da ne zaboravimo na njih. Ako se pridržavamo nekoliko osnovnih uputa, izbjeći ćemo loše raspoloženje zbog spljoštenog punjenja ili mrlja koje su ostale na navlakama nakon pranja.

Koliko često ih treba prati zavisi od toga da li jastuci imaju presvlaku koja se može skinuti i prati. U tom slučaju navlake se peru otprilike jednom mjesečno, ovisno o upotrebi. Punjenje unutar jastuka trebali bi oprati svakih nekoliko mjeseci, opet ovisno o načinu i učestalosti korištenja.

Ako odlučite da perete jastuke u mašini za pranje veša, provjerite oznake na etiketi i uvjerite se da je materijal siguran za pranje u mašini. Ako se navlaka može skinuti, skinite je sa jastuka i stavite u mašinu za pranje veša.

Ako želite da uklonite tvrdokornu mrlju s navlake, tretirajte je sredstvom za uklanjanje mrlja prije pranja. Ako je moguće, pri sušenju izbjegavajte korištenje mašine za sušenje, koja bi mogla uzrokovati da se navlaka skupi. Također, ako nije moguće pranje u veš mašini, očistite navlaku spužvom i sredstvom za čišćenje.

Također uz pranje navlaka u određenim je intervalima potrebno oprati i punjenje. Većina jastuka se može prati u mašini za pranje veša na nježnim ciklusima i na nižoj temperaturi vode. Najosjetljiviji su jastuci sa guščijim punjenjem, koje se preporučuje pranje u mašini za pranje veša najviše dva puta godišnje, a hemijsko čišćenje se ne preporučuje.

Kada sušite jastuke i navlake, po svaku cijenu izbjegavajte pretjeranu toplinu. Sušenje na zraku je najidealniji izbor. U sušilici uvijek birajte nisku do srednju temperaturu, a u bubanj možete dodati nekoliko teniskih loptica, koje će spriječiti da se punjenje zgužva u jednu veliku lopticu, prenosi Klix.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh