Iako većina muškaraca ne treba mnogo motivacije za intimne trenutke, novo istraživanje otkriva da redoviti seks nije samo stvar zadovoljstva – on je i ključ za zdravlje vašeg srca.Znanstvenici su otkrili da muškarci koji imaju seks češće, manje su skloni razvoju bolesti srca. Razlog tome leži u tome što seks aktivira srce, poboljšava cirkulaciju i smanjuje stres, sve što je od koristi za vaše srce.
Ove bolesti nastaju kada se masne naslage nakupljaju u krvnim žilama, sužavajući arterije i blokirajući protok krvi, što povećava rizik od srčanog zatajenja i srčanih udara.
Znanstvenici sa Sveučilišta Qingdao u Kini analizirali su podatke 17.243 odrasle osobe u SAD-u kako bi shvatili povezanost između učestalosti seksualnih aktivnosti i zdravlja srca. Rezultati su iznenađujući – muškarci koji su imali seks manje od 12 puta godišnje imali su veći rizik od srčanih bolesti i prerane smrti. S druge strane, oni koji su imali seks oko 103 puta godišnje, imali su najniži rizik.
Iako bi idealna brojka bila dva puta tjedno, čak i seks jednom tjedno, odnosno 52 puta godišnje, može pružiti značajne zdravstvene koristi. Stručnjaci također upozoravaju da bi smanjena seksualna aktivnost mogla ukazivati na probleme poput erektilne disfunkcije, što je često i prvi znak srčanih problema.
Seksualni problemi mogu signalizirati probleme s krvnim žilama, jer su krvne žile u penisu male i sklone blokadama brže nego one koje opskrbljuju srce. Kad dođe do smanjenog protoka krvi, erekcije postaju teže ostvarive, a to može ukazivati na ozbiljnije srčane probleme.
Dr. Alexis Missick iz UK Meds-a naglašava da seks nije samo emotivno iskustvo – on je izuzetno koristan za fizičko zdravlje, posebno za srce. Redoviti seksualni odnosi mogu pomoći u smanjenju visokog krvnog tlaka, koji je glavni faktor rizika za srčani udar i moždani udar. Seks također oslobađa hormone sreće poput oksitocina i dopamina, koji smanjuju stres.
No, istraživanje upozorava da previše seksa, točnije više od jednom dnevno, može biti štetno za zdravlje. Prekomjerna seksualna aktivnost može dovesti do negativnih učinaka, baš kao i pretjerana fizička aktivnost, smanjujući dugoročne zdravstvene koristi,piše 24sata