Svaštara

Ova dijeta je hit u svijetu, a ima samo jedno ograničenje

Ako pokušavate smršaviti i pratite najpopularnije načine za gubitak kilograma sigurno vam nisu promakli pojmovi poput autofagije ili povremenog posta koji su posljednjih godina na samom vrhu trendova u ishrani.

Stomak - Twitter

Upravo na njih se oslanja jedna od najpopularnijih dijeta na svijetu, dijeta 8-16 koju neki nazivaju i dijeta 8 sati. Njen glavni princip je da jedete ‘normalno’ u periodu od 8 sati, a zatim 16 sati ne jedete ništa.

Ova dijeta je vrlo jednostavna i nema previše odricanja budući da nema ograničenja u tome koje namirnice trebate jesti, već je samo bitno u koje vrijeme jedete. Obećava prosječno skidanje 1 kilograma sedmično.

Osnovna pravila dijete 8:16
Izaberite svoj “prozor” kad je dozvoljeno jesti, u skladu sa svojim rasporedom. Možete na primjer prvi obrok pojesti u 10 sati, a posljednji do 18 sati. Počnete li u podne, posljednji ćete obrok imati do 20 sati itd.

Tokom tih 8 sati možete jesti što god želite dok u preostalih 16 sati pijete samo vodu, čajeve ili kafu bez dodatka šećera i mlijeka.

Iako ova dijeta ne ograničava izbor namirnica, stručnjaci se slažu da će vam rezultati biti bolji unosite li nutritivno bogate namirnice pa biste se trebali fokusirati na povrće, voće, cjelovite žitarice, proteine (piletina, riba, jaja, grah, tofu) i zdrave masti (avokado, orašasti plodovi, maslinovo ulje).

Mnogi se plaše perioda “gladovanja” u trajanju od 16 sati, ali treba uzeti u obzir da otprilike pola toga vremena prespavate i da će vam se tijelo prilično brzo prilagoditi na ovakav režim pa s vremenom više nećete osjećati glad u razdoblju posta.

Ako vam se 16 sati i dalje čini puno, možete početi s 12-12 ili 14-10 opcijom.

Prednosti dijete 8-16
Iako ne ograničavate namirnice, unosićete manje kalorija tokom dana budući da veći dio vremena ne jedete. Takođe, ovakav način prehrane daje tijelu dovoljno vremena za probavu između obroka, a post može pomoći u regulaciji šećera u krvi. Ipak, dijeta 18-16 nije prikladna za sve. Trudnice i dojilje, osobe s dijabetesom ili s istorijom poremećaja prehrane trebale bi je izbjegavati, a i svi ostali se prije ove ili bilo koje druge dijete trebaju posavjetovati sa svojim lijekarom, prenosi Story,pišu Nezavisne

Primjer jelovnika

• 10:00 – Doručak: Jaja na oko s povrćem (špinat, paprika) + tost od cjelovitih žitarica

• 14:00 – Ručak: Grilana piletina s rižom i salatom + voćni smoothie

• 17:30 – Večera: Losos pečen u rerni s brokulom i batatom


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh