Maćuhice su više od običnog sezonskog cvijeća. One su šareni podsjetnik na ljepotu prirode, nositelji bogate historije i simbolike koja nadahnjuje već stoljećima. Spadaju među najomiljenije i najprepoznatljivije vrtno cvijeće. Svojim baršunastim laticama živopisnih boja i karakterističnim “licem”, unose vedrinu u vrtove, balkone i prozorske klupice. Uz malo pažnje, ovi šarmantni cvjetovi unijet će dašak boje i elegancije u svaki vrt ili dom.
Od divljeg cvijeta do vrtnog favorita
Moderna vrtna maćuhica nije oduvijek izgledala ovako raskošno. Njen put započeo je u ranom 19. stoljeću u Engleskoj, križanjem nekoliko vrsta iz roda Viola, prvenstveno evropske divlje maćuhice Viola tricolor (poznate i kao trobojna ljubica ili srdašce), te Viola lutea (žuta ljubica) i Viola altaica.
Ime “pansy”, kako se maćuhica zove na engleskom, potječe od francuske riječi pensée, što znači “misao” ili “sjećanje”. U viktorijansko doba, ovaj cvijet bio je simbol ljubavnih misli i uspomena. U bosanskom, kao i u nekim drugim slavenskim jezicima (poput češkog maceška), naziv “maćuhica” povezuje se s pričom o sebičnoj maćehi, gdje različiti dijelovi cvijeta simboliziraju članove porodice.
Boje maćuhica su izuzetno raznolike, uključujući bijelu, žutu, zlatnu, narandžastu, ružičastu, crvenu, ljubičastu, plavu, pa čak i vrlo tamne, gotovo crne nijanse. Mogu biti jednobojne (“clear-faced”) ili višebojne, često s karakterističnom tamnom mrljom u sredini koja podsjeća na lice (“faced”). Neke sorte imaju valovite ili naborane rubove latica.
Zalijevanje i prihrana
Maćuhicama je potrebna stalna vlaga, ali ne podnose previše mokro tlo koje može uzrokovati truhljenje korijena. Preporučuje se temeljito zalijevanje jednom sedmično, ovisno o vremenskim uvjetima. Izbjegavajte zalijevanje kasno poslijepodne ili navečer.
Za bujnu cvatnju, prihranjujte maćuhice svake 2-4 sedmice tekućim gnojivom za cvjetnice. Izbjegavajte gnojiva s previsokim udjelom dušika, jer potiču rast lišća na štetu cvjetova. Organska gnojiva sa sporim otpuštanjem također su dobar izbor.
Redovno uklanjanje ocvalih cvjetova ključno je za poticanje stvaranja novih pupova i produženje razdoblja cvatnje. Sloj organskog malča (poput slame ili borovih iglica) pomaže u očuvanju vlage, sprečava rast korova i štiti korijenje od naglih promjena temperature, posebno zimi u hladnijim klimama.
Zanimljivosti i simbolika
Jestivost: Cvjetovi maćuhica su jestivi i imaju blago slatkast, mentolast okus. Koriste se za ukrašavanje salata, slastica, koktela ili se kandiraju. Bogati su vitaminima A i C.
Simbolika: Zbog svog imena (od pensée – misao), maćuhica simbolizira razmišljanje, sjećanje, ljubavne misli i uspomene. Također je simbol slobodoumlja. U viktorijanskom “jeziku cvijeća” poklonjena maćuhica značila je “mislim na tebe”.
Kultura: Maćuhice se spominju u književnosti (Ofelijine riječi u Shakespeareovom “Hamletu”: “Evo vam maćuhica, to je za misli”), slikarstvu (Fantin-Latour, Van Gogh, Georgia O’Keeffe) i narodnim pričama.
