Istraživači kažu da na Zemlji ima dovoljno prostora da se zasadi šuma površine Sjedinjenih Američkih Država, kao i da bi ova šuma imala veliki pozitivan uticaj na klimatske promjene, prenosi “Tanjug”.
Sadnjom šume bi količina ugljen dioksida u atmosferi bila smanjena za 25 odsto.
To je, prema autorima studije, trenutno najefikasnije rješenje za klimatske promjene u svijetu, prenosi BBC na srpskom jeziku.
Međutim, nekoliko istraživača je izrazilo rezerve i osporilo ideju da je sadnja drveća najbolje rješenje za klimatske promjene.
“Pošumljavanje je možda najefikasnije rješenje, ali je daleko od ‘najboljeg rješenja za klimatske promene’, pogotovo u odnosu na potpuno smanjenje emisije fosilnih goriva”, smatra profesor Majls Alen sa Univerziteta Oksford.
Drugi nisu uvjereni da će drveće apsorbovati ogromnu količinu ugljen-dioksida.
Zbog mogućnosti da apsorbuje ugljen dioksid, drveće je važno oružje u borbi protiv sve viših temperatura.
Istraživači tvrde da ako svet želi da ograniči rast temperatura za jedan i po stepen do 2050. godine, neophodno je posaditi još milijardu hektara šuma.
Identifikovali su šest zemalja gdje treba zasaditi najviše drveća: Rusija (151 miliona hektara), SAD (103 miliona hektara), Kanada (78 milion hektara), Australija (58 milion hektara), Brazil (50 miliona hektara) i Kina (40 miliona hektara).
Ključno je i da se šume zaštite, da se traže druga rješenja za klimatske promjene i da se nastavi sa izbacivanjem fosilnih goriva iz upotrebe, zaključuje se u studiji.