Međutim, i među njima se uočavaju razlike: neki moljci i leptiri spiralno lete prema izvoru svjetla, a drugi se zapute pravo prema sijalici pa tek onda kruže oko nje, saznaje “Hayat“.
Neki naučnici zaključili su da mužjaci leptira i moljaca zabunom pomisle da su moljci ženke zapravo kartonska ambalaža sa svijećom, zbog toplote, svjetla i mirisa voska.
Na ovu pojavu utiču i mjesečeve mijene, položaj mjeseca na nebu i vidljivost. Zato neki naučnici pretpostavljaju da se kod određenih vrsta noćnih leptira evolucijom razvila navika da koriste prirodno svjetlo za snalaženje u prostoru.
Jedna stara pretpostavka kaže da se moljci dijelom snalaze u prostoru održavajući vrlo određen ugao leta u poređenju sa Mjesecom i zato lete spiralno prema vještačkom svjetlu.
Još jedno objašnjenje je da se zapućuju prema prirodnom svjetlu kako bi izbjegli grabljivice ili prije nego što se insekti zapute na duži put u većim visinama. Kada se približe jarkom vještačkom svjetlu, vjerovatno ih zaslijepi i dezorijentiše.