Ipak, jedna veoma važna figura iza muškarca rijetko kojoj mladi padne na pamet – muževljeva sestra.
Evo zašto je nekad teže slagati se sa zaovom nego sa svekrvom:
Jedno čileansko istraživanje u kojem je učestvovalo 600 ljudi, pokazalo je da se čak 56 odsto žena najlošije slaže sa muževljevom sestrom.
Naime, sestre često pokušavaju i nakon ženidbe brata da sačuvaju taj njihov “klan” nastao još u djetinjstvu i autoritet koji imaju nad najbližim srodnikom, piše “Kurir“.
“Kada odrastemo, braća i sestre postaju najjače figure u našim životima, zamjenjujući roditelje na toj “funkciji”. To je zato što realnost i današnjicu lakše delimo sa sličnom ili istom generacijom”, kaže psiholog Paula Sajez.
Osim tog “klana”, sestre imaju i druge motive za konflikte sa snahom, a najjači dolazi iz porodice i načina vaspitanja. Naime, ako je sestra uvijek bila uključena u bratovljev život, slobodno izražavala svoje mišljenje o njegovim odlukama, možda ih čak i donosila, njegovu ženidbu će videti kao gubitak autoriteta i biće neprijateljski nastrojena prema snahi.
Drugi razlog može da bude uobičajeno rivalstvo među braćom i sestrama, čak iako je ono nesvjesno. Ako sestra nije baš u nekim odnosima sa bratom duže vrijeme, ni snaja neće biti baš poželjna i prihvaćena.
Mnoge studije ukazale su na činjenicu da bebe stvaraju veoma jake veze sa braćom i sestrama, slične onima koje stvaraju sa majkom. Ta veza može da objasni potrebu sestre da zaštiti svog brata od “tamo neke snahe”, zbog čega će biti u stanju da joj nađe milion mana. Pozadina svega toga zapravo je strah da će se ta jaka veza sa bratom izgubiti zbog nove žene u njegovom životu.