Božuri cvjetaju u maju i junu, a jednom ubrani u vazi mogu potrajati otprilike 5 dana. Što češće budu imali svježu vodu, to će duže trajati. Kupovati biste ih trebali dok su još u pupoljcima, ali kada već poprime boju.
Kada ih stavite u vazu, dodajte im sredstvo koje pospješuje trajnost cvijeća, stavite ih u mlaku vodu, a tek nakon sat-dva ih premjestite na hladnije mjesto.
1. Božuri odišu ženstvenošću i nježnošću u kojoj god boji dolazili, a postoje nježni ružičasti, bijeli, žuti i u boji vina. Marko Polo jednom ih je prilikom opisao kao ruže strukture nalik kupusu što je poprilično tačan opis budući da se deseci delikatnih latica otvaraju u jedan od najljepših prizora koji je moguće zamisliti, piše “Jutarnji“.
2. Ovaj nevjerojatno fotogeničan cvijet potječe iz Azije otkud je u europske i američke vrtove donesen u društvu šipka, kamelija, hrizantema i magnolija. Upravo zbog svoje raskošnosti i impozantne veličine cvijeta, radujemo se njihovoj sezoni kako bismo barem nakratko u vlastitim domovima mogli uživati u opojnosti njihovog mirisa i izgleda.
3. Kinezi su stoljećima božur u svakom obliku umjetnosti opisivali kao simbol mira, stabilnosti i zdravlja, a još od 7. stoljeća poznati su i kao nosioci dobre sreće. Slike božura nerijetko se poklanjaju i koriste u enterijerima kao talismani za uspjeh i sveopšti boljitak.
4. Drugo kinesko vjerovanje opisuje božur kao cvijet koji pozitivno utiče na harmoničan suživot žene i muškarca. Cvijet ljubavi, divljenja i ženstvenosti cvjeta u kasnoproljetnim i ranim, ljetnim mjesecima. Bijeli božuri simboliziraju djevojčice i smatraju se simbolom njihovih misli, ali i njihove ljepote.
5. Osim što opojno miriše i raskošno izgleda, božur ima i ljekovita svojstva. Navodno pozitivno djeluje na živčani sistem, poboljšava pamćenje, snizuje holesterol i pozitivno utječe na rad jetre.