Scena koja je mnoge ostavila bez daha prikazana je u sklopu dokumentarca “Octopus: Making Contact”. Gledaoci su mogli vidjeti hobotnicu koju su istraživači nazvali Heidi kako spava u akvariju. Dok spava, boja njezine kože se mijenja, a biolog David Scheel kaže da bi to moglo sugerirati da hobotnica sanja.
“Ako sanja, ovo je dramatičan trenutak. Skoro bi mogao pričati priču kako se mijenja boja, mogli bismo prepričavati njen san. Ugleda raka, boja joj se počne malo mijenjati, a onda postaje sasvim tamna – to rade kad napuštaju morsko dno”, ispričao je Scheel u dokumentarcu.
“Ovo je kamuflaža, ona kao da je upravo uhvatila raka i sad ga želi pojesti u miru, ne želi da je iko primijeti”, smatra biolog i dodaje: “Ovo obično ne vidite kad životinja spava. Ovo je zaista fascinantno.”
“Jedna od najnevjerojatnijih životinja na planetu”, “Zamislite da se naši snovi pokazuju na našoj koži”, bili su oduševljeni gledaoci.
Inače, naučnici tvrde da je uzgoj hobotnica neetičan i izuzeto štetan za okoliš. Postoji golema količina istraživanja koja sugeriraju da su hobotnice među najkompleksnijim i najinteligentnijim životinjama u oceanu. Prepoznaju ljudska lica, rješavaju zadatke (a točne odgovore pamte mjesecima), a uz sve to, postoje i dokazi da osjećaju bol i patnju.