Pregledali su i dosadašnja istraživannja na ovu temu ne bi li procijenili da li upotreba ovih sredstava može da smanji prenos virusa u ranim fazama infekcije, piše “Miror”.
“Javni zdravstveni organi u Velikoj Britaniji nisu zasada istraživali dejstvo sigurne upotrebe sredstava za ispiranje usta. U eksperimentima i ograničenim kliničkim studijama pokazalo se da pojedina sredstva sadrže poznate virucidne sastojke koji efikasno ciljaju lipide u sličnim obloženim virusima. Ono što još ne znamo je da li postojeća sredstva mogu aktivno da deluju protiv lipidne membrane CARS- KOV- 2. Naša analiza litereture sugeriše da su hitno potrebna istraživanja kojim bi se utvrdio ovaj njihov potencijal”, rekla je Valeri O’ Donel, jedna od direktora Instituta za istraživanje imunog sistema Univerziteta Kardif, prenosi “Žena Blic“.
Zna se da je SARS- COV- 2 virus obložen masnom mebranom. Međutim, kako je dr O’ Donel navela, ne zna se da li bi oštećenje ovog sloja virusa izazvalo njegovu “deaktivaciju” u grlu.
I njene kolege su dodale da su prethodne studije pokazale da agensi koji se najčešće nalaze u sredstvima za ispiranje usta mogu da naruše lipidnu (masnu) membranu određenih obloženih virusa. Naglasile su da se još ne zna da li bi to bio slučaj i sa novim sojem korona virusa kao i da ljudi treba da nastave slede smjernice vlada u svojim zemljama.
Izdvojili su pritom nekoliko sredstava koji zaslužuju klinička ispitivanja, a za časopis “Fankšn” izjavili:
“Naglašavamo da objavljena istraživanja o drugim virusima sa omotačem, uključujući i korona viruse, direktno podržavaju ideju da su potrebna dodatna istraživanja o tome da li oralno ispiranje može da potencijalno smanji prenos KOVID-19”.
Dodali su da bi istraživanje moglo da obuhvati procjenu postojećih, ali i posebno prilagođenih formulacija za ispiranje usta, najpre u laboratoriji, a zatim i u kliničkim ispitivanjima.