Ipak, mnogo je nedoumica oko toga kako bi oni koji su preležali COVID-19 trebalo nakon toga da se ponašaju.
Da li rekonvalescenti treba da nose maske?
Nošenje maski u zatvorenom prostoru, ali i na otvorenom u određenim situacijama, gdje ne možemo održati distancu, obavezno je za sve građane, bez obzira na to da li su preležali koronavirus ili ne.
Epidemiolozi podsjećaju da i oni koji su se izliječili od COVID-a u prvim sedmicama nakon oporavka moraju da nose maske, kako već oslabljeni organizam ne bi izlagali drugim opasnostima, prenosi “RTS“.
Naime, pacijenti koji su ozdravili od COVID-a ili su u procesu ozdravljenja treba da se čuvaju svih drugih virusa i bakterija. Posebno oni koji su bili na bolničkom liječenju, napominju epidemiolozi.
Potrebno je i da nakon oporavka više odmaraju, imaju dovoljno sna, pravilno se hrane i pridržavaju se svih mjera zaštite – nošenja maski, higijene ruku, fizičke distance.
Koliko dugo izliječene osobe mogu prenositi virus?
Kada se inficirate novim koronavirusom (SARS-CoV-2) prosječan period inkubacije je pet do šest dana, maksimalno 14.
Ipak, pokazalo se da bolest može trajati i znatno duže, tj. da su pojedini pacijenti bili zarazni i do četiri sedmice.
To zavisi, kažu stručnjaci, od količine virusa u tijelu ali mogu biti i u pitanju ostaci virusa koji daju pozitivan test, te je ovo još jedan razlog zbog kojeg oni koji su se oporavili trebaju nositi maske i držati odgovarajuću distancu.