Osim energetske, masti imaju i druge glavne i sporedne uloge u vašem organizmu: daju energiju, važan su izvor vitamina A, D, E i K, masti su izvor esencijalnih masnih kiselina, sudeluju u sintezi antitiela i nekih hormona, izvor su topline itd.
Ukupni unos masti u ishrani odraslih osoba ne prelazi 25 do 30 posto dnevnog energetskog unosa, s tim da se svega 10 posto i manje potreba “namiri” iz zasićenih masti. U ishrani dece i mladih, kao i u osoba čije su energetske potrebe povećane, udeo masti može se povećati na 30 do 35 posto energetske vrednosti dnevnog obroka.
Međutim, masno tkivo na stomaku nije stvar estetike nego ozbiljno može uticati na naše zdravlje, jer višak kilograma u području stomaku može dovesti do dijabetesa, hormonalnih poremećaja, visokog pritiska, problema s plodnošću, štitnjačom i mnogih drugih bolesti.
Topljenje masnih zaliha uz pomoć vežbanja i smanjenog unosa kalorija može biti brže ako promenite dosadašnje životne navike i zadate cilj – ravan stomak kao prevenciju zdravlja.
Poslušajte ovih 10 korisnih saveta uz koje možete smanjiti obim struka i poboljšati zdravlje:
1. Smanjiti unos ugljenhidrata tokom dana
2. Paziti na unos “dijetalne” prerađene hrane s puno dodanih soli i konzervansa
3. Povećati unos zdravih masnoća i proteina
4. Iz ishrane izbaciti so, gazirane sokove, alkohol
5. Iz ishrane izbaciti hleb i sve pekarske prerađevine, kao i masne prerađevine
6. Obavezno uvesti svakodnevno kretanje i/ ili fizičku aktivnost
7. Obavezno hranu podeliti u 5, 6 manjih obroka
8. Povećati unos tekučnosti (vode) na minimum 2 litra dnevno
9. Smanjiti stres
10. Ne izbegavati fizičku aktivnost