Na njoj ljudi koji se protive maskama dele upozorenje o “opasnostima” koje nosi dugotrajno nošenje maske.
Međutim, u pitanju je lažna informacija koja se širi brzinom požara. U donjem lijevom ugu tako se vidi stock fotografija malih boginja koja može da se kupi ovde.
Gornji desni ugao je fotografija sa Vikipedije koja se može naći ovde, potiče iz 2018. godine, a pokazuje Ekcem herpeticum.
Slika u sredini je slika italijanske medicinske sestre, Valerije Zede, koja je tu sliku postavila na Instagram 13. marta 2020. godine, a koja pokazuje rane nastale od višečasovnog nošenja zaštitne opreme. Ne radi se ni o kakvoj bolesti, već o problemu sa kojim se suočava medicinsko osoblje širom svijeta budući da rade i po 12 sati bez skidanja brojne opreme.
Slika u donjem desnom uglu objavljena je na sajtu Medical News Today i može se naći ovde, a ilustruje osip koji je verovatno uzrokovan rozaceom, prenosi “Zena Blic“.
I na kraju, slika u gornjem lijevom uglu je slika koja je cirkulisala društvenim mrežama a navodno je u pitanju tinejdžerka iz Francuske koja je izjavila da je imala alergijsku reakciju na masku. Tekst o njoj objavljen je 10. avgusta u časopisu Le Monde.
Cijelo upozorenje je potpuno lažno, a dugotrajno nošenje maski, kaže Američko udruženje dermatologa, može da dovede eventualno do suve kože i akni. Njihova preporuka jeste da, ukoliko nosite pamučne maske, redovno ih perete hipoalergenskim sredstvima, a da jednokratne maske koristite zaista jednom, a ne više puta.