Isto istraživanje pokazalo je kako krvna grupa igra veliku ulogu u nečijoj podložnosti zarazi, iako još uvijek nije utvrđeno zašto, prenosi CNN.
Prema istraživanju provedenom u Danskoj, od 7.422 osobe koje su bile pozitivne na korona virus, samo 38,4 posto njih je imalo nultu krvnu grupu, iako je u grupi od 2,2 miliona ljudi koji nisu testirani ova grupa činila visok postotak od 41,7 procenata.
Za usporedbu, 44,4 procenata testiranih s krvnom grupom A bilo je pozitivno na korona virus, s tim da 42,4 posto danske populacije ima upravo ovu krvnu grupu.
Druga studija provedena u Kanadi pokazala je kako je među 95 posto kritično bolesnih pacijenata čak 84 procenata imalo A ili AB krvnu grupu, a njihov tretman je zahtijevao mehaničku respiraciju, dok je 61 posto pacijenata imalo nultu ili B krvnu grupu.
Kanadsko istraživanje je također pokazalo da su oni pacijenti s krvnom grupom A ili AB ostajalo duže na intenzivnoj njezi, u prosjeku 13,5 dana, dok su oni s nultom ili B krvnom grupom ostajali u prosjeku devet dana, prenosi “N1“.
Ipak, doktori kažu kako se tokom pandemije svi trebamo pridržavati istih pravila, kada je u pitanju prevencija širenja virusa.
“Ako neko ima krvnu grupu A, ne trebate paničiti, Isto tako, ako je nekonulta krvna grupa, to ne znači da slobodno može kretati po pubovima I barovima,” kaže dr. Mypinder Sekhon iz Opće bolnice u Vankuveru.