1. “Udara ispod pojasa”
– Žene su u raspravama često impulsivnije i udaraju ispod pojasa, a umjesto argumenata koriste lične uvrede te koriste izraze “ti nikad” ili “ti uvijek” – kaže bračni savjetnik dr. Bob Navarra za Yahoo Shine. On svojim klijentima savjetuje da u svađama koriste “ja” rečenice koje izazivaju manje tenzija te bolje opisuju kako se stvarno osjećamo bez zamjeranja.
2. Tretira ga kao dijete
Veliki broj žena nerijetko padne u zamku roditeljskog pristupa prema mužu, osobito u područjima za koje smatra kako ga na neki način treba “preodgojiti”. – Žena muškarcu narušava samopouzdanje ako razgovara s njim kao što bi razgovarala s neposlušnim djetetom – ističe Navarra. Važno je da obje strane shvate kako je temelj dobrog braka ravnopravan odnos, a ako ne poštujemo svog partnera sada, nećemo ga poštovati ni nakon što ga pokušamo promijeniti. Zamjerke oko partnerovog ponašanja treba iznositi promišljeno, na isti način kao što bismo sami voljeli da ih nama kažu.
3. Upliće druge ljude u brak
Žene znatno češće nego muškarci razgovaraju s bliskim ljudima o svojim odnosima i konsultiraju se oko ljubavnih problema, posebno s prijateljicama. Ti uobičajeni ženski razgovori često su izvor frustracija za muškarce, koji osjećaju da im drugi previše zadiru u intimu. – Nema ništa loše u povjeravanju prijateljici, no pokušajte to činiti diskretno, a ne pred vašim partnerom jer će on osjećati da je na meti kritika – savjetuje Navarro.
4. Nezahvalne žene
Iako muškarci za razliku od žena rijetko otvoreno traže da im se iskaže zahvalnost, ipak žele redovne pohvale. To godi njihovom egu, ali i pokazuje da cijenite ono što čini za vas, vaš dom ili porodicu. Iako se većina tih stvari trebaju podrazumijevati, ipak će lakše napraviti šta tražite ako nakon toga primijetite šta je napravio.
5. Manipulira uskraćivanjem se.sa
Dok je ženama općenito potreban osjećaj emocionalne bliskosti za se.s, muškarci takvu bliskost izražavaju kroz sam se.s, smatra Marla Taviano, autorica knjige “Je li se.s jedino o čemu oni razmišljaju”. Nakon što ona odbije se.s, on se osjeća emocionalno ucijenjeno, a se.s prestaje biti čin bliskosti već način nadmudrivanja.
6. Želi ga promijeniti
Problem se javlja ako žene brak doživljavaju kao prelomnicu nakon koje muža mogu oblikovati prema svojim zamislima. – Naravno da se u braku prioriteti mijenjaju, osobito ako imate djecu. To znači da ćete oboje morati postati odgovorniji, no ne očekujte da će zbog toga vaš muž prestati voljeti nogomet ili odustati od druženja s dečkima – kaže bračna savjetnica Anne Ziff. Ističe kako bi se parovi trebali dobro upoznati prije braka te tek nakon što zaključe da će biti sretni s partnerovim trenutnim ponašanjem za cijeli život, biti sigurni da žele brak.7. Kritiziranje njegovih odgojnih metoda
Majke i očevi najčešće imaju drugačiji pristup u odgoju, no to ne znači nužno da je ijedan od tih stilova bolji od drugog. Brojne studije pokazuju da je za razvoj ličnosti ključan odnos sastavljen od igre ali i strogih pravila koja uspostavljaju očevi.
8. Ljubomorni ispadi
Muškarci su vizualna bića i tipičan heteroseksualni muškarac sigurno će primijetiti zgodnu ženu u blizini. – Žene to trebaju razumjeti i ne shvatati lično, sve dok se partner prema njoj odnosi s poštovanjem te svoje zanimanje iskazuje u razumnoj mjeri – smatra dr. Vagdevi Meunier.
9. Odlučivanje bez njega
Financijski problemi najveći su uzročnik bračnih nesuglasica, čak i kod onih najimućnijih. Problem se javlja zbog individualnog trošenja kao i manjka dogovora oko stvari u koje će se uložiti. – Žene ne trebaju konsultirati muškarca oko maskare koju će kupiti, ali je poželjno da se oko uplaćivanja ljetovanja ili bilo koje veće kupovine zajednički dogovaraju – kaže Taviano,piše Ekskluziva
10. Očekivanje trenutnog oprosta nakon izvinjenja
Trenutni oprost i zaboravljanje neugodne situacije kod muškaraca se ništa brže ne razvijaju nego kod žena. Ni njima “oprosti” često nije dovoljno da bi se situacija odmah izgladila. – Pružite parteru priliku da se smiri i ne očekujte da bude robot kojem preko prekidača možete uključivati i isključivati emocije – kaže dr. Meunier.