Prijašnja istraživanja, uključujući možda i najpoznatije iz 2016. godine, tvrdila su kako je potrebno vježbati 60 do 75 minuta dnevno za produljivanje životnog vijeka, no to je istraživanje temeljeno na podacima koje su sudionici izvještavali sami.
Nova studija, objavljena u znanstvenom časopisu British Journal of Sports Medicine, utvrdila je da su prethodna istraživanja bila manjkava zbog te metodologije, zbog toga što su mnogi ljudi krivo zapamtili razine svoje aktivnosti, piše CNN.
Brza šetnja
Objektivnijim pristupom znanstvenici iz Norveške škole za sportsku medicinu temeljili su svoja istraživanja na korištenju monitora aktivnosti za praćenje vježbanja u odnosu na neaktivno vrijeme.
Rezultati su pokazali da su sudionici koji su vježbali 35 minuta dnevno imali najveću statističku razliku u životnom vijeku. Ipak, samo 11 minuta umjerenog vježbanja, što je jednako brzoj šetnji, već je pokazalo znatne pozitivne učinke.
Iako je 35 minuta vježbanja dnevno bolje za vaše zdravlje, na 11 minuta mogli bi se natjerati i najneaktivniji među nama – i već bi imali pozitivne učinke,piše Index