Studiju je proveo David A. Edwards, bivši profesor bioinženjeringa, s kolegama, a obavljena je u Zborniku Nacionalne akademije znanosti. Edwards je naveo da postoji nekoliko čimbenika koji su povezani s respiratornom infekcijom, a njihov rad je utvrdio da su dob i indeks tjelesne mase (BMI) dva glavna čimbenika.
Edwardsova tvrtka proizvodi proizvod pod nazivom FEND (‘brza interventna zaštita nosa’) koji služi za suzbijanje kapljica u nosnicama, a Edwards tvrdi da bi ovaj uređaj mogao dijelom suzbiti širenje koronavirusa i drugih respiratornih bolesti.
U studiji koju su proveli Edwards i suradnici sudjelovale su 194 zdrave osobe i osam primata koji su eksperimentalno zaraženi virusi SARS-CoV-2. Rezultati su pokazali da su starije osobe s višim indeksom tjelesne mase izbacile znatno više kapljica nego osobe koje su bile mlađe i koje su imale niži indeks tjelesne mase. prenosi “N1“.
Ovo je prva studija koje je istraživala ‘superširitelje’ koronavirusa prema njihovim karakteristikama, za razliku od dosadašnjih studija koji su ‘superširitelje’ istraživale kroz određena rizična ponašanja, primjerice velika okupljanja bez maski.
U studiji se navodi da su superširitelji obilježili izbijanje žarišta od početka pandemije covida-19, a njihova studija sugerira da su povišen indeks tjelesne mase i viša dob povezani s trendom širenja covid-19.