Kada je riječ o emajliranoj šerpi, tepsiji ili tiganju, tada imamo još veći problem. S obzirom na to da delikatni emajl ne toleriše korišćenje abrazivnih materijala i preparata, dosta je teško da posudi vratite njegovu pređašnju bjelinu.
Iskusne domaćice treba da znaju koje mere treba da se preduzmu za čišćenje zagorjelog emajliranog posuđa, bez narušavanja cjelovitosti njihove površine.
Ukoliko su se kao rezultat nepažljivog odnošenja prema procesu kuhanja, unutra u posuđu po emajliranoj površini pojavile naslage ugljenika, sljedeća sredstva će biti od pomoći za njihovo uklanjanje:
So za kuhanje
Soda za hljeb
Sirće
Aktivni ugalj
Limuntus
Talog od kafe
Mnogo kiselo voće
Gazirana pića
Kiselo mlijeko
Svako od ovih sredstava može da se nađe u kuhinji. U zavisnosti od prirode zagorjelog po površini emajla treba da izaberete najpogodniji proizvod.
Šta ne treba da se koristi za čišćenje emajliranog posuđa?
Metalni sunđeri i žičice za posuđe
Grube četke
Detardženti sa grubim abrazivima
Nož i drugi oštri predmeti
Kako da očistite emajlirano posuđe?
Sigurno u svakoj kuhinji postoji nekoliko supenih kašika soli. Kako pokazuje praksa, ovo je najbolje sredstvo za čišćenje izgorjelog sa površine emajliranog posuđa. Treba da koristite so na sljedeći način:
Po mestu zagorelih i požutelih mesta obilno pospite grubu kuhinjsku so
Sipajte malo tople vode odozgo
Ostavite posudu sa ovim rastvorom na 3-4 sata
Nakon određenog vremena stavite posudu pod tekuću vruću vodu i pažljivo mekanim sunđerom uklonite naslage ukljenika
Ako i nakon ovih radnji na dnu posude ostanu žute mrlje i tragovi izgorjele hrane, možete ponovo da sipate malo soli i da sipate vodi u da skuvate dovijeni rastvor. Važno je da prokuhate na slaboj vatri pola sata. Ova metoda će očistiti posudu od raznoraznih prljavština.
Ako vam so nije pomogla da kvalitetno očistite posudu, postoji i druga efikasnija metoda – upotreba stonog sirćeta. Da biste očistili posudu, treba da sipate u isprljanu posudu toliku količinu sirćeta koja će pokriti cijelu zagorjelu površinu. Ostvite posudu na 3-4 sata. Za to vrijeme ostaci hrane lako će se odlepiti sa površine. Za puno čišćenje sipajte sirće iu posude i operite na uobičajeni način pomoću detardženta.
Ukoliko još uvijek ne možete da uklonite naslage ugljenika možete da pokušate drugu varijantu. Sipajte 200 g vode i 20-40 g sirćeta u isprljanu emajliranu posudu. Stavite na slabu vatru i kuhajte rastvor od vode i sirćeta nekoliko minuta. Nakon isključivanja vatre, sačekajte da se posuda ohladi i uklonite ostatke izgorjele hrane pomuću mekane krpe.
Ukoliko pri ruci nemate sirće, možete da iskoristite limuntus ili limunov sok, dobijen od 1-2 ploda. Imajte u vidu da je prirodni kiseli sok mnogo efikasniji od svakog drugog sredstva. Treba da namočite zagorjelo rastvorom limuntusa i vode ili limunovog soka.
Kod veoma upornih zagorjelih mrlja možete da kombinujete sodu za hljeb sa sirćetom. Obilno posipte zagorjela mjesta sodom i naprskajte odozgo sirćetom, tako da se soda “aktivira”. Ostavite tako posudu da se namoči na 10-15 minuta, nakon toga operite vodom i mekim sunđerom.
Tabletice sa aktivnim ugljem će vam pomoći da se otarasite zagorjelog po emajliranom posuđu i da ga operete. Sameljite neophodnu količinu i pospite dobijeni prah sa naslagama ugljenika. Treba da ga ostavite na 30 minuta, nakon toga da sipate hladnu vodu i osatvite na još sat vremena. Nakon toga emajl može jednostavno da se očisti od prljavština. Na isti način možete da koristite i talog od kafe ili da pokrijete zagorjela mjesta kiselim mlekom i da ostavite da se namoči.
Da biste održavali emajlirane proizvode unutra čistim i blistavim, pratite sljedeće savjete:
Sipajte vodu u novu posudu emajlirane površine i prokuhajte. Na treba odmah da rposipate vodu. Da bi se emajl stvrdnuo, prokuhana voda treba u potpunosti da se ohladi
Nemojte stvljati praznu emajliranu šerpu na ringlu ili tepsiju u rernu
Nemojte sipati hladne tečnosti u vruću posudu i obrnuti
Nemojte stavljati veliku šerpu ili tiganj na malu ringlu
Čuvajte emajlirano posuđe od mehaničkih oštećenja, prilikom padanja ili udarca može da se polomi komad emajla i posuda da postane neupotrebljiva
Nemojte koristiti metalni pribor prilikom rada sa emajliranim posuđem da ne biste isprovocirali ogrebotine i šupljine po emajlu;
Nemojte ostavljati zagorjelo emajlirano posuđe dugo, a da ga ne namočite i očistite, kasnije čišćenje možda neće biti moguće.
Kako pokazuje praksa, čišćenje emajliranog posuđa od kamenca i nasalga ugljenika nije teško. Koristeći priručne alate koji se nalaze u svakoj kuhinji, jednostavno možete da vratite čistoću posudi, prenosi “Bonapeti“.