Meso s roštilja
“Meso s roštilja može biti izvor policikličkih aromatskih ugljikovodika (PAH) i heterocikličkih amina (HCA), koji se smatraju potencijalnim kancerogenima”, objasnila je nutricionistica Holly Klamer.
Klamer navodi da se negativni učinci mesa s roštilja mogu smanjiti ako se koristi meso s nižim udjelom masti. Manje masnoće znači manje kapanja masti na roštilju, manje pečenja i dima. Osim toga, Klamer savjetuje da prethodno marinirate meso jer marinada može pružiti dodatan sloj zaštite.
Delikatesno meso
“Prerađeno delikatesno meso ne sadrži samo natrij, već mu se često dodaju nitriti i nitrati koji se stvrdnjavaju i prerađuju”, kaže nutricionistica Diana Gariglio-Clelland.
“Iako postoje neke potencijalne zdravstvene koristi, nitrati i nitriti povezani su s povećanim rizikom od raka”, dodala je.
Gazirani sokovi
“Gazirani sokovi sadrže samo prazne kalorije, a ne daju vam nikakve hranjive tvari. Ova pića puna su šećera ili umjetnih zaslađivača, kemikalija, konzervansa i dodanih boja”, pojasnila je nutricionistica Alicia Galvin, dodajući da te tvari mogu dovesti do inzulinske rezistencije, nakupljanja masnoća u jetri ili čak i dijabetesa ako prečesto konzumirate čisti šećer.
Slatkiši
“Slično gaziranom piću, ni konzumiranje slatkiša nema nikakve prehrambene koristi. Slatkiši su puni kemikalija, umjetnih bojila, šećera i kalorija. Redovita konzumacija slatkiša može dovesti do povišenog šećera u krvi, poremećaja regulacije inzulina, potencijalno dijabetesa, bolesti srca, masne jetre i debljanja”, pojasnila je Galvin.
Žitarice
Galvin navodi da je većina žitarica koje jedemo za doručak bogata šećerom, umjetnim zaslađivačima i bojilima. Uz to, takve žitarice sadrže malo vlakana i proteina. Prije nego što kupite neke žitarice, Galvin savjetuje da provjerite naljepnicu kako biste provjerili udio šećera, proteina i vlakana.
Smoothie i voćni sokovi
Smoothie i voćni sokovi mogu biti jednako štetni kao i gazirana pića. “Postoji povezanost između pijenja slatkih pića i rizika od razvoja kardiovaskularnih bolesti, što je povezano sa srčanim i moždanim udarom”, objasnila je Gariglio-Clelland. prenosi “N1“.
Pržena hrana
“Pržena hrana obično se prži u nezdravom ulju, a tijekom procesa prženja otpuštaju se neki toksični spojevi, piše Eat this. Takvi spojevi povezani su nizom bolesti, uključujući dijabetes, srčane bolesti, otkazivanje bubrega i Alzheimerovu bolest.