Upala pluća je infekcija donjih disajnih puteva koja može biti izazvana različitim uzrocima. To može biti ozbiljna i po život opasna bolest. Obično počinje usled neke bakterijske, virusne ili gljivične infekcije.
Prvi simptomi upale pluća obično podsećaju na prehladu ili grip. U tom trenutku, osoba ima visoku temperaturu, osećaj peckanja u plućima i produktivni kašalj (kašalj propraćen šlajmom). prenosi Srbijadanas
Posebna promena može se primetiti na licu i to u boji tena – koža postaje tamna pa i ljubičasta, zbog slabe koncentracije kiseonika u krvi. Pacijent se brzo umara, oseća slabost i može čak pasti i u delirijum, naročito ako je u pitanju osoba u poznim godinama.
Ostali simptomi su:
plitko disanje
drhtavica
ubrzan puls
mučnina i povraćanje
dijareja
znojenje i
glavobolja.
Bakterijske vrste upale pluća se obično leče antibioticima. Virusne vrste upale pluća zahtevaju dosta odmora i unošenje velikih količina tečnosti. Protiv gripa se mogu koristiti antivirusni lekovi. Gljivične vrste upale pluća se uglavnom leče antifungalnim lekovima. Ovi lekovi se koriste za prevenciju i lečenje raznih gljivičnih infekcija. Lek deluje tako što ubija ili zaustavlja rast nekih vrsta gljivica koje mogu uzrokovati infekcije.
Pored toga, ključno je odmarati se i piti dosta tečnosti. Zadržavanje hidratacije pomaže da se odstrani šlajm i olakša iskašljavanje.