Munja se 2020. protezala 768 kilometara i obasjala je nebo iznad Misisipija, Lujzijane i Teksasa.
Prethodni rekord je bio 709 kilometara i zabilježen je u Brazilu 2018. godine. Munje su retko ovako velike i obično traju manje od sekunde. Još jedna munja je zabilježena 2020. godine u Urugavju i Argentini. Ona je takođe postavila novi rekord u trajanju od 17,1 sekunde. Prethodni rekord je bio 16,7 sekundi.
“Ovo su izvanredni zapisi o događijima sa munjama”, rekao je profesor Rendal Kerveni, izvjestilac Svjetske meteorolške organizacije za vremenske i klimatske ekstreme, prenosi BBC.
Profesor je dodao da će vjerovatno postojati veći ekstremi i da će vjerovatno biti zabilježeni u budućnosti zahvaljujući napretnu u svemirskoj tehnologiji detekcije munja.
SMO je upozorio da je munja opasna i pozvao je ljude u oba regiona i širom svijeta da budu oprezni tokom oluja.
“Ovi izuzetno veliki i dugotrajni događaji sa munjama nisu izolovani, već su se desili tokom aktivnih oluja sa grmljavinom”, rekao je spescijalista za munje Ron Hol u sopštenju SMO-a.
“Kad god se čuje grmljavina, vrijeme je da se odete na bezbijedno mjesto”, rekao je.
Ranije vijesti o “stremnim munjama” su uključivale incident iz 1975. godine, u kojem je 21 osoba ubijena od jednog bljeska groma dok su se gurali unutar šatora u Zimbabveu.
U drugum incidentu je 469 ljudi poginulo, kada je grom udario u egiptatski grad Dronka 1994. godine, uzrokujuju da zapaljena nafta preplavi grad.
SMO napominje da su jedine bezbijedne lokacije od groma zgrade, a ne strukture kao što su autobuske stanice ili one koje se nalaze na plažama.
Potpuno zatvorena vozila sa metalnim vrhovima se takođe smatraju pouzdano bezbijednim.