Ali, Sabine Hülsmann iz e.V. Verbraucherzentrale Bayern savjetuje da se kutije sladoleda ne koriste za hranu. Isto vrijedi i za kutije od jogurta ili margarina.
Zašto ne biste trebali ponovno koristiti kutije od sladoleda?
Iako se može činiti praktičnim i održivim, hrani i zalihama nije mjesto u kutijama u kojima je bila zamrznuta hrana.
Kutije sladoleda su jednokratna ambalaža, što znači da su namijenjene samo za posebnu hranu i jednokratnu uporebu, objašnjava Hülsmann te dodaje: Zato nisu prikladni za daljnju uporabu, na primjer za zamrzavanje ili grijanje u mikrovalnoj pećnici”, kaže specijalizirana savjetnica za hranu i prehranu. Isti slučaj je i s kutijama jogurta i margarina.
“Iz plastične ambalaže hemikalije mogu prijeći iz ambalaže u hranu”, kaže Sabine Hülsmann.
Proizvođači bi morali osigurati da se poštuju zakonske odredbe o prijelazu hemikalija. Međutim, to se odnosi samo na izričitu namjenu.
Ako je, na primjer, limenka namijenjena prodaji voćnih sorbeta bez masti, može se učiniti da se zakonske granične vrijednosti za prijenos hemikalija ne poštuju u masnoj ili vrućoj hrani.
Također treba izbjegavati zamrzavanje ili odmrzavanje u mikrovalnoj pećnici, piše Slobodna Dalmacija.
Osim toga, jednokratna ambalaža nije proizvedena za trajnu uporebu i ponovljeno korištenje.
“Čak i kada bi se zamrznula hrana poput kolača ili voća, preporučujemo izbjegavanje daljnje uporabe iz predostrožnosti, čak i ako je vjerojatnost kemijskog prijelaza znatno niža nego kod vruće, masne supe”, rekla je Hülsmann.
Općenito, to ovisi o tome skladištite li hranu u frižideru, zamrzivaču ili ostavi.
Osim toga, trebali biste koristiti samo one spremnike koji su prikladni za grijanje. Zakonski propisi propisuju da se doze označavaju u skladu s tim. prneosi “Radiosarajevo“.