No, ni mrkve ne treba jesti previše jer se mogu javiti određene nuspojave. Evo što se događa s vašim tijelom ako jedete mrkve.
Može se promijeniti boja kože
Ako jedete previše mrkve, možete unijeti previše beta karotena u krvotok zbog čega vaša koža može poprimiti žućkastu boju. Promjena boje se uglavnom javlja na na dlanovima i stopalima, i ako može izgleda čudno, nije opasno po zdravlje.
Osip, oticanje i druge alergijske reakcije
Alergija na mrkvu pogađa oko 25 posto ljudi koji su alergični na hranu u Europi. Tipične alergijske reakcije su osip i oticanje.
Niži rizik od razvoja dijabetesa
Mrkva srednje veličine sadrži oko dva grama vlakana, a to usporava apsorpciju glukoze u krvotok. Osim toga, ovo povrće je bogato i antioksidansima koji pomažu u suzbijanju štete koju uzrokuju slobodnbi radikali. Studija iz Nzozemske koja je obuhvatila 38.000 osoba pokazala je da postoji snažna povezanost između konzumacije karotenoida (α-karoten i β-karoten) i nižem riziku od razvoja dijabetesa. prneosi “Novi“.
Može pomoći u obrani od drugih bolesti
Mnoge studije pokazale su povezanost između antioksidansa i boljih zdravstvenih ishoda. Upravo to je jedan od razloga zašto nas se uvijek podsjeća da jedemo više svježeg voća i povrća, a manje prerađenu hranu.
Karotenoide se često istražuje, a studija iz 2018. godine otkrila je snažnu povezanost između veće koncentracije vitamina C u krvi, karotenoida i vitamina E i smanjenog rizika od kardiovaskularnih bolesti i raka, prenosi Eat this.