Najprije biste trebali smanjiti unos kalorija, ali ne i unos nutrijenata. To što ćete manje jesti ne znači da ne morate razmišljati o kvalitetu hrane koju konzumirate.
“Rasporedite dnevni unos kalorija tako da spriječite prejedanje, uz preporučeno smanjenje unosa od oko 10 posto. Ovo će smanjiti proizvodnja reaktivnih oblika kisika, koji izazivaju upalu i oštećenje ćelija”, kazao je ljekar James Goodwin iz organizacije Brain Health Network za magazin Metro.
Također biste trebali konzumirati manju količinu šećera.
“Određeni neuroni u mozgu mogu ‘osjetiti’ nagli porast nivoa šećera. Njihove mitohondrije počinju mijenjati strukturu, što može dovesti do pojave dijabetesa tipa 2”, objasnio je Goodwin.
Čak i lagani trening potaknut će moždane ćelije da stvaraju energiju.
“Ukoliko ostanete dosljedni vježbanju, uspjet ćete spriječiti gubitak mitohondrija, koje su ključne za generiranje energije”, rekao je.
Isto tako preporučuje odlazak u saunu. Istraživanja su pokazala da da povećanje temperature mišićnog tkiva povećava efikasnost mitohondrija.
Hormoni poput kortikosteroida, koji regulišu naše mitohondrije, mogu se poremetiti zbog lošeg sna. Meditacija može igrati ulogu u “očuvanju” mitohondrija i smanjiti efekte hormona stresa, koji se zove kortizol. prneosi “Klix“