Dermatolozi kažu da nije sve tako jednostavno.
Pupak bi, naravno, trebalo da se čisti kao i ostatak kože – kaže dr Geri Goldenberg, dermatolog.
Bez obzira na to je li vaš pupak ispupčen ili uvučen, na njemu se mogu nakupljati prašina, nečistoća i bakterije, a procjenjuje se da oko 67 različitih vrsta bakterija živi na području pupka.
Ako vam pupak nije uvučen, biće jednostavnije da ga operete, ali ako je uvučen, teže će biti da uočite gdje se prljavština nalazi, pa je savjet da ga perete tako što ćete pokvasiti peškir i očistiti ga.
Ukoliko ne čistite pupak, a samo se tuširate, sva prljavština koja ostaje, mrtva koža, tkanine i bakterije mogu uzrokovati neprijatan miris ali i infekcije – navodi dr Golberg.
Može da dođe i do stvaranja kamena pupka, koji nastaje kalcifikacijom sebuma i keratina koji izgleda kao kamen.
Što se duže zadrži u pupku veće su šanse da će doći do infekcije. Važno je i napomenuti da nije potrebno da dođe do razvoja kamena kako bi se pupak inficirao, već to može da se dogoditi i od nakupljene prljavštine.
Ne postoji pravilo koliko često bi trebalo prati pupak, ali poželjno bi bilo da to bude jednom ili dva put sedmično, navodi dr Ife J. Rodni, dermatolog.
Znak da je vrijeme da operete pupak jeste, ako vidite prljavštinu na njemu, a ona može biti crne ili u boji kože. Ako vas nešto svrbi ili iritira na pupku, vrijeme je za čišćenje – dodaje dermatolog, a prenosi Večernji.hr.