Glikemijski indeks je numerička skala koja se koristi za određivanje koliko brzo pojedina hrana povišava nivo glukoze u krvi. Dok crna ribizila ima glikemijski indeks 15, kod zrelih banana on iznosi 60.
Nizak glikemijski indeks iznosi od 0 do 55, srednje visoki glikemijski indeks je od 56 do 69, dok je visoki glikemijski indeks 70 i viši.
“Hrana sa visokim glikemijskim indeksom može da natjera tijelo da pokuša da proizvede nivo insulina kako bi se suprotstavilo brzodjelujućim ugljenim hidratima, a uobičajena posljedica toga je osjećaj gladi dva do tri sata”, pojašnjava Diabetes.co.uk.
Za osobe sa dijabetesom ovo može biti izuzetno opasno, jer je sposobnost tijela da kontroliše nivo glukoze u krvi smanjena ili uopšte ne postoji.
Voće as visokim glikemijskim indeksom su banane, narandže, mango, grožđe, suvo grožđe, urme i kruške.
Voće sa nižim glikemijskim indeksom su bobičasto voće, šljive, kivi i grejp.
“Namirnice sa niskim glikemijskim indeksom, kao što su cjelovite žitarice, voće, povrće, grašak i sočivo, namirnice su koje bi trebalo da jedemo kao dio zdrave, uravnotežene ishrane. Međutim, korišćenje glikemijskog indeksa za odlučivanje jesu li namirnice ili kombinacije namirnica zdrave može dovesti u zabludu. Hrana s visokim glikemijskim indeksom nije nužno nezdrava i nije sva hrana sa niskim glikemijskim indeksom zdrava. Na primjer, lubenica i paškanat su namirnice s visokim glikemijskim indeksom, dok čokoladni kolač ima nižu vrijednost”, dodaju stručnjaci za dijabetes.
Primjeri drugih namirnica s visokim glikemijskim indeksom su šećer i slatka hrana, slatka bezalkoholna pića, bokeli hlkeb, krompir i bijela riža. prneose “Nezavisne“.