Međutim, jednom stručnjaku, preskakanje sušenja ruku nakon pranja zapravo može biti još gore nego da ih uopšte ne operete.
Dejvid Veber, mikrobiolog s 50 godina iskustva, tvrdi da bakterije poput E. coli bujaju na vlažnim površinama, uključujući ruke. Prethodna istraživanja pokazala su da se 85 odsto širenja mikroba putem raznih površina događa jer ih ljudi dodiruju vlažnim rukama.
“Istraživanje je pokazalo da je prenos bakterija bio direktno povezan s trajanjem i učinkovitošću sušenja ruku, a prenos bakterija progresivno se smanjivao što je manje vlažnosti ostajalo na rukama”, kaže Beber.
Sušenje ruku toaletnim papirom umjesto peškirom smatra se nehigijenskim jer ostavlja sitne komadiće kontaminiranog papira po vašim rukama, kako tvrdi on. prenose “Nezavisne“.
Isto tako, brisanje ostataka vlage o odjeću može dovesti do skupljanja bakterija s odjeće, poništavajući svrhu pranja ruku. Osobe koje koriste malo preostale vlage za oblikovanje kose takođe su u opasnosti da pokupe mikrobe s vlasišta, uključujući bakterije koje uzrokuju akne.
Konačno, ostavljanje ruku da se prirodno suše na vazduhu i izbjegavanje brisanja u potpunosti omogućava lakši prenos virusa i bakterija na sve površine s kojima naše ruke dolaze u kontakt.
“Iz perspektive higijene, bilo bi onda bolje uopšte ne prati ruke. Krajnji cilj pranja ruku i sušenja je napustiti kupatilo s čistim i suvim rukama”, rekao je Veber, piše The Daily Mail.